כל הכתבות בקטגוריית "מחשבות
אפר' 8, 2012
איתמר שאלתיאל

מכתב פתוח לארנון מוזס

מר מוזס שלום,

ב-8 בינואר, 2012, הודיע יאיר לפיד כי בכוונתו לרוץ לכנסת. הוא עזב את משרתו בחדשות ערוץ 2 לאחר ההודעה, אך המשיך לכתוב טור שבועי במוסף "7 ימים" בעיתונכם. מאחר שאני סמוך ובטוח ש"ידיעות אחרונות" לא מעוניין להיחשד בהטייה אחר פוליטיקאי אחד, וכי שמו הטוב ומקצועיותו של העיתון עומדים לנגד עיניך, דומני כי טורו של לפיד מציב בעיה מסוימת בפני העיתון, וברצוני להציע פתרון לבעיה זו.

מדובר בפתרון פשוט למדי: על "ידיעות אחרונות" לספק לכל ראש מפלגה בישראל טור מקביל ב-"7 ימים". אמנם פתרון זה אינו הוגן כלפי מתמודדים לכנסת ה-19, שבדומה ללפיד טרם נבחרו, אולם אין לדרוש מעיתונך צעדים מוגזמים מדי.

ברור שמוסף כ-"7 ימים" עלול להתקשות לספק טור שבועי לכל ראש סיעה, ולכן כדאי לשקול הענקת פיצוי כספי לראשי 13 הסיעות הקיימות בכנסת. מבירור שערכתי עולה כי מודעת עמוד ליד טורו של לפיד עולה בין 70 ל-100 אלף שקלים. על מנת שלא להקשות על עיתונכם, פיצוי של 70 אלף שקלים מדי שבוע לכל סיעה יהווה פיצוי הולם בהחלט. מדובר ב-910 אלף שקלים שיחולקו מדי שבוע לסיעות הקיימות בכנסת.

עם זאת, חישוב קצר מעלה כי מרגע ההודעה על ריצה לכנסת עד היום כתב לפיד 13 טורים שבועיים, ויש לפצות גם על כך את ראשי הסיעות. הסכום המדובר הוא 11,830,000 שקלים, שאני סמוך ובטוח כי ראשי הסיעות יסכימו לקבלו בפריסת תשלומים חודשית, על מנת להימנע מלהקשות על עיתונך.

לתשובתך אודה,

בברכה,

איתמר שאלתיאל

הערה: לא הצלחתי למצוא את האימייל של ארנון מוזס, ולכן בכוונתי לפרסם את הפוסט הזה בעמוד הפייסבוק של ידיעות אחרונות. אם אתם מסכימים, אתם מוזמנים לעשות זאת גם כן.

עדכון:
בטור ב-13 בינואר ב-"7 ימים" כתב לפיד את המלים הבאות: "איני מתכונן לשעבד את המדור הזה (ובוודאי שלא את יושרתו של העיתון המארח אותו) לדרכי הפוליטית החדשה, ובשבוע הבא הוא יחזור למתכונתו הרגילה, כולל הבדיחות על חשבונה של זוגתי-שתחיה, אבל השבוע נדמה לי שמן הראוי – באופן חד-פעמי – שאסביר מה קרה". אני לא קורא קבוע של הטורים של לפיד, אבל זכורה לי מהומה מסביב לטור האחרון שלו, שבו הוא משווה בין הקמת התנחלויות על אדמה פלסטינית לבין עישון ג'וינטים. נדמה לי שמדובר בשעבוד יושרתו של העיתון המארח, אבל אולי ב"ידיעות" חושבים אחרת.

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter
אוק' 25, 2011
איתמר שאלתיאל

בום! בום בום! בום בום, בום בום, בום בום!

יום כיפור. אנחנו יושבים בדירה של גד. מעשנים ומדברים. את אייל ואייל אני לא כל כך מכיר. הם באו במיוחד מהצפון. אייל א' הוא מורה בטבריה. אייל ב' עדיין שכיר בקיבוץ. אייל א' חושב ש"עוז לתמורה" זו רפורמה דווקא בסדר, לאייל ב' בוערות הרגליים לקראת ההפגנה הבאה. הוא לא מפגין בדרך כלל. בבחירות הצביע ל"עלה ירוק". אבל עכשיו, בדירה של גד, לא מפסיקים לדבר מחאה.

יום כיפור, ואנשים שמעולם לא דיברו על זה מפטפטים עכשיו על שינוי חברתי. גד לא מאמין שזה יצליח. אייל ב' מתווכח ואלכס יושב בצד, חתום. חודשים לאחר תחילת המחאה, אלוהים יודע כמה זמן לאחר הפגנת ה-450 אלף, והמחאה פולשת עדיין לשיחות סלון. ולא בגללי.

דירה אחת, חמישה-שישה אנשים, ואין לדעת לכמה דירות אחרות פלשה אותה השיחה בדיוק. אנשים שמדברים על "שינוי השיח" לא מדברים אפילו על זה. הם מדברים על שינוי פרספקטיבה, על עולם מושגים חדש, על עולם נושאים אחר. אבל המחאה הזו לא שינתה רק את השיח, היא שינתה את השיחה. אי אז, ב-14 ביולי, מישהי נטעה אוהל וחודשים אחר כך אנחנו עדיין מדברים על זה.

ביום שבת יש עוד הפגנה. מספר הפגנות, למעשה. אנשים יגיעו לתל-אביב, באר-שבע, מודיעין, ראשון-לציון, אילת, וכולם ידברו עלינו שוב. חלק ינצלו את ההזדמנות לומר שהמחאה דועכת. אחרים ירגישו שמשהו שוב קם, מתנער מאבק. איך ידברו עלינו תלוי בנו, תלוי במספרים. וזה דבר מדהים, לדעת שצליל הלמות רגליך בתל-אביב ירעיש, חודשים אחר כך, דירות שכורות בצפון.

אז אני יכול להקדיש פוסט שלם כדי להראות כמה השגנו עד כה. ואני יכול להקדיש פוסט שלם כדי להראות כמה עדיין מזלזלים בנו, ובמה שאנחנו עושים כאן. אבל אין לי כוח ואין לי זמן. יום שבת הקרוב, הפגנה. בואו גם ודברו על זה. בשביל מה נתן לכם אלוהים את המדיה החברתית?

צילום: אקטיבסטילס

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter
יולי 22, 2011
איתמר שאלתיאל

שומעים את זה? עוד לא? מחר תשמעו

היום שבו עמדתי על דעתי הפוליטית היה ה-5 בינואר, 2009. כמה ימים לפני כן השתתפתי בהפגנת השמאל הגדולה נגד המלחמה בעזה, ובמהלך ההפגנה הודיעו שישראל פלשה לרצועה. כתבתי על זה כאן, באחד הפוסטים המבולבלים ביותר שכתבתי בחיי. תמצית הטיעון: כל פוליטיקה היא מעשה של איש אחד. אני עדיין מחזיק בדעה הזו. בגללה אני הולך להפגין. בגללה הבלוג הזה.

אני איש אחד, עם כוח מוגבל וזמן מוגבל עוד יותר. היכולת שלי לשנות משהו במדינה הזו היא קטנה לאין שיעור מזו של חבר כנסת, טייקון או בעל טור בידיעות. וזה אומר שכדי לגרום לדברים לקרות אני צריך מסביבי עוד אנשים. אני צריך לארגן אנשים או להצטרף להתארגנות קיימת. ומבחינתי זה בסדר גמור. כי אנשים כל פעם מוכיחים לי כמה מדהימים הם יכולים להיות. וכל הפוליטיקה הזו שווה רק בשביל לגלות את זה.

אבל השבוע האחרון, השבוע האחרון יצר משהו חדש. כי הפעם יש מספיק אנשים כדי להילחם על יותר מתמונה בעיתון, על יותר מהזחה קטנה של השיח הציבורי. הפעם אנחנו שולטים בדבר העיקרי שמדברים עליו במדינה הזו. ומחר יתכנסו אלפי אנשים, אלפי אחדים, כדי לדבר ביחד, חזק מספיק בכדי שישמעו אותם גם מירושלים. חזק מספיק, אולי, כדי שהדיבור יהפוך לשינוי.

צילום: Ella Alfon, Flickr.CC by CA

והרי יש כאן מה לשנות, הרבה יותר מאשר הדיור בלבד. כאשר נוסעים התלוננו על הרפורמה בתחבורה, אמר ישראל כץ שהוא, כילד, הלך שני קילומטרים לביתו מדי יום. על מחאת האוהלים אמר בכיר בליכוד שהיא תיעלם כמו מחאת חולי הסרטן. אלו שני מקרים מתוך מאות, שכולם נובעים מאותו דבר בדיוק, התפיסה שמירי רגב ביטאה יפה כשדרשה מסתיו שפיר להתייחס אליה בכבוד כי היא חברת כנסת.

אז לא, גברת מירי רגב, יש לנו חדשות בשבילך. כדאי שתשבי. את עובדת בשבילנו, לא ההיפך. אנחנו הבוסים שלך. וכשאנחנו מדברים, את תתייחסי אלינו בכבוד. אתה שומע, כץ? אתה שומע, בכיר ליכוד? אתם שומעים, כל אלה שמבקשים מאיתנו לגור בפריפריה? אנחנו נגור איפה שאנחנו רוצים ואנחנו נעשה את זה כמו שאנחנו רוצים כי אנחנו הריבון כאן, לא אתם. וכשאנחנו דורשים שתפתרו את בעיית הדיור, אתם צריכים לומר "נעשה ונשמע". לא פחות.

על זה המחאה הזו, אם תהיתם. ובגלל זה היא משלהבת כל כך. כי העם נזכר בדבר מה שקל כל כך לשכוח. ובגלל זה אני אלך להפגנה מחר, ובגלל זה אתם צריכים לבוא גם. אם ניכשל ניכשל. אבל למחאה הזו יש סיכוי, יותר ממה שהיה כאן במשך עשורים. בואו איתנו, בירושלים עדיין לא שומעים מספיק טוב. בואו, נצעק עד שירעד להם הכסא.

כיכר הבימה בת"א, 21:00 ביום שבת. הצטרפו והזמינו חברים.

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter
:עמודים12345»

Buy No Evil

קבלו עדכונים

באמצעות אימיילבאמצעות RSS
תרמו לנו. תמונה: stock.xchng

J14

המאבק הזה הוא של כולנו.

תגיות

4chan Accels BDS bit.ly Buy No Evil Digital Activism Decoded Fundamo Google Docs Google Forms Google Sites HBGary hollaback IP j14 Journalism in the age of data Jumo NOI notidfspokesman Redphone RSS seesmic SLAPP SMSSL SSL Tor tweetdeck TweetStats Twitter Analyzer VoIP א-תוואנה אדוארדו שובל אהוד עוזיאל או"ם אובמה אוטוסטרדת המידע אופטימיות אורן פרסיקו אזרחות זרה אחותי איילת שקד אייפון אינטרנט אינפוגרפיקה אינפורמציה איתמר ב אם תרצו אנדרואיד אנונימוס אנונימיות אנחנו אס.אס אפליקציה אקטיביזם אריאל ארכיון ארנון מוזס אתגר בוט בית-סוריכ בלוגרים בן דרור ימיני בנימין נתניהו בקעת הירדן בתים פתוחים גוגל גוגל דוקס גוגל טפסים גוגל מפות גוש שלום גזענות גיא סופט גיוס כספים גישה גלישה גרינפיס דה-לגיטימציה דו"ח גולדסטון דובר צה"ל דיוור אלקטרוני דיור דירה דני איילון דרום אמריקה האגודה לזכויות האזרח האיחוד האירופי החטטן הטרדה מינית הכצעקתה המכון לשלום של האו"ם הנהגה הסתה הפגנה הפגנות הצפנה הקרן החדשה לישראל התארגנות התארגנות קהילתית התחברות תראבוט התנדבות התנחלויות ודמוקרטית וורדפרס וידג'ט וידיאו ויזואליזציה ויקיליקס ויקיפדיה זכויות אדם חופש המידע חטטן חיפוש חרם צרכני טבלאות טוויטר טופס טכנולוגיה טרמפים יאהו יאהו-פייפס יאיר לפיד ידידי כדור הארץ ידיעות אחרונות יהודים יוסי גורביץ ימין ישראל ביתנו ישראל כץ ישראל פוסט ישראל שלי כסף כספות ליכוד ליכודניק מאבק אחד ביום מבקשי מקלט מדיה חברתית מדרון חלקלק מדריך מהגרי עבודה מועצת יש"ע מוצרים מוקד סיוע לעובדים זרים מחאה מחאה חברתית מחאת האוהלים מחסומים מידע מימון מירי רגב מכבסון מכתב מלחמה מלכ"ר מלקולם גלדוול מם ממשלה מנהיגות מעיין אלכסנדר מענק מצעד זכויות האדם מצרים משגב משחקי מחשב משטרה משטר ההיתרים משימה מתן כהן מתנדבים נווה שאנן ניתוח תעבורה נכבה נפתלי בנט נרטיב נשים סופר-מרקט סטטיסטיקות סיפור סכסוך סלולרי סמארטפון סמס סן פרנסיסקו סקייפ סקר עיראק עיתונות עכשיו עמותה עצומה עצמי ערבים ערכים פוליטיקה פטריק ריינבורוז פליטים פלסטינים פעולה אחת ביום פעילות פרובוקציה פרויקטים פרטיות פרנק הוברט פרסום פרסונליזציה ציונות צפריר בשן קהילה קוד פתוח קו לעובד קמפוס לכולנו קמפיין קריפטוס רונן שובל רועי צ'יקי ארד רועי תל רופאים לזכויות אדם ריטוויט רשימות רשת חברתית שאלון שוכרי דירות שיח שיח ג'ראח שי טובלי שינוי שי ניצן שכנוע שלטי חוצות שמאל שרת שתיל תביעה תביעת דיבה תומר פרסיקו תוסף תור תחנת כוח פחמית תחקיר תכנות תל אביב תקנון תקשורת תרגום תרומה תרומות