כל הכתבות בקטגוריית "פרויקטים
יולי 12, 2011
noam

חוק החרם – קריאה לפעולה

אתמול עבר אחד החוקים החשוכים יותר של הכנסת הנוכחית, שבפועל אוסר על צורת מחאה שעד כה היתה מובנת מאליה. זה עוד חוק בשרשרת חוקים שנועדו לפגוע בכל מי שלא מיישר קו עם מפעל ההתנחלויות בשטחים. ואם להוסיף חטא על פשע – העונש שיוטל על מפירי החוק אינו מאסר, אלא חוב כספי מכובד (עד 30,000 ש"ח לתביעה) שיגבו באמצעות ההוצאה לפועל. אי ציות אזרחי יתקל במנגנון בירוקרטי; אין מקום לדיסידנטים.

לפני כחצי שנה שחררנו את האפליקציה "Buy No Evil" שמטרתה להעלות מודעות לאן הולך הכסף מהמוצרים שאנחנו קונים, והרשימה הראשונה שפורסמה שם היתה זו של מוצרי ההתנחלויות. בצורה פחדנית משהו כתבנו שהאפליקציה לא מיועדת לעודד חרמות מכל סוג אלא רק לידע את הצרכן ולגרום לו לבצע החלטה מושכלת.

אנחנו מתלבטים כעת מה לעשות: מצד אחד, קריאה קטנה ברשתות החברתיות אתמול בלילה הוציאה לרחובות כמאה וחמישים אנשים תוך שעה, ואולי נכון יהיה לשכב על הגדר ולספוג את התביעות, אולי זה יסייע לתנועת המחאה שהחלה להיווצר כאן. אולי החוק הזה הוא מה שדרוש כדי לעורר אנשים למעשה.

מצד שני, אין לנו את המשאבים להתמודד עם תביעות כאלה. הקמת העמותה והפרויקטים שאנחנו עובדים עליהם גוזלים מאיתנו את מעט הזמן שיש לנו, והתמודדות עם תביעות ממתנחלים זה לא משהו שנשמח להתמודד איתו.

החוק יכנס לתוקף רק בעוד כמה ימים, ברגע שיפורסם ברשומות. יש עוד סיכוי שהוא יבוטל או ידחה, אבל פרק הזמן הזה מאפשר לנו לעשות כמה דברים:

1. לפרסם את הרשימה שאנחנו מתבססים עליה: קחו אותה, עדכנו אותה, בנו עליה ממשקים ופרסמו אותה על שרתים מחוץ לישראל. תוכלו להוריד אותה מכאן.

2. לקרוא לכמה שיותר אנשים להוריד ולהתקין את האפליקציה לאנדרואיד. תוכלו לעשות את זה כאן.

3. האפליקציה מיועדת לטעון רשימות שונות, כמו למשל מוצרים שנוסו על בעלי חיים או מוצרים המיוצרים על ידי מעסיקים נצלנים – בואו נבנה את הרשימות האלה.

4. למרות שמדובר בפלטפורמה בלבד אליה אפשר לטעון כל רשימה בכל נושא, במידה ונקבל חוות דעת שהאפליקציה מפרה את החוק, נאלץ לשקול להוריד אותה מהחשבון שלנו. מכיוון שממילא התכוונו לפתוח את הקוד שלה – נחפש מישהו שירצה להעלות אותה בחזרה למרקט.

5. לצעוק, לשלוח מיילים, טוויטים, יוני דואר, לכל מקום בעולם. אולי לחץ בין לאומי יצליח להוריד את החוק הזה ולהחזיר קצת כבוד לשלטון החוק בישראל.

אם יש לכם הצעות נוספות, כתבו לנו. אם יש לכם רעיונות לפעולות נוספות, שאינן קשורות, כתבו לנו. אתמול התארגנה הפגנה מציוץ. רק מעטים מבינים כמה כוח פוליטי יש לבנאדם אחד, כשהוא מעוניין בו. נשמח לכל הצעה או פעולה. זה הזמן. זה לגמרי הזמן.

 

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter
פבר' 17, 2011
שחר אבן דר מאנדל

שוברים שתיקה

שנתיים אחרי עופרת יצוקה, למעלה משנה אחרי פרסום דו"ח גולדסטון, ולקורא הישראלי אין דרך סבירה לקרוא אותו.

כן, אפשר היה לצפות שבאחד האתרים של גופי התקשורת הגדולים כבר יימצא תרגום מלא של הדו"ח. נתניהו הרי הגדיר אותו כאחד משלושת האיומים הקיומיים על ישראל, בערך. גם אם מקבלים את ההגדרה הזו, אולי אפילו במיוחד אם מקבלים אותה, ראוי לדעת על מה בדיוק מדובר.

אבל זה לא קרה. הטקסט המלא, באנגלית, זמין להורדה, הגיע הזמן שגם קוראי עברית יוכלו לגשת אליו.

בדצמבר 2010 פורסם בארצות הברית ספר שבמרכזו גירסה ערוכה של הדו"ח המלא* בעריכת שלושה אינטלקטואלים יהודיים (שנאה עצמית, אתם יודעים), אליה מתלווים דברי פתיחה של דזמונד טוטו ושל נעמי קליין, וגם שישה מאמרים השנים ב"מורשת גולדסטון". בעברית, סביר להניח, לא נראה משהו דומה בקרוב.

אלא אם כן נרים אותו לבד.

תקציר בן קצת יותר משלושים עמודים פותח את הדו"ח. ממש עכשיו אני עמל על תרגומו לעברית, אבל בסופו של התקציר משתרכים עוד למעלה מחמש מאות עמודים, וכאן בדיוק אתם נכנסים לתמונה. אקטיביזם הוא קוד פתוח, זה הרי מה שכתוב כאן למעלה.

חמש מאות ומשהו העמודים האלה מחולקים לפסקאות קצרות (בין שורה או שתיים לבין עשר שורות ברובן), מה שמקל מאוד על חלוקה של מלאכת התרגום.

אז כל מי שמעוניין להירתם למשימה מוזמן להגיב כאן או ליצור קשר באימייל. בהתאם למספר המתנדבים שיירתמו למשימה ולבקשות שלהם  אפשר יהיה לראות איך להמשיך מכאן לקראת תרגום מלא של הדו"ח.

The Goldstone Report is a solemn attempt to ensure that balance כותב דזמונד טוטו במבוא לספר, אחרי שהוא מביע את האמונה בכך שאנחנו חיים בעולם מוסרי, But in order to do so, it need to be read הוא מוסיף מייד אחר כך.

בואו נעזור לו.

* אילוצי מקום בעיקר גרמו לעורכים לקצץ מהדו"ח כמחצית מאורכו ולהפנות את הקוראים לנוסח המלא באתר הספר.

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter
פבר' 7, 2011
איתמר שאלתיאל

תוסף עצומה לוורדפרס

לפני בערך חודשיים פנה אלי רועי תל דרך דף הקשר של האתר, ואמר שהוא מוכן לעזור בתכנות PHP ו-JS. מאחר שכל מני דברים שישבנו עליהם נתקעו קצת, שאלתי אותו אם הוא מוכן לעשות תוסף עצומה לוורדפרס. עכשיו, חודשיים אחרי, התוסף מוכן, בערך. הוא היה יכול להיות מוכן הרבה לפני כן, לו לי היה זמן לענות לאימיילים שלו כראוי, אבל ככה זה.

בכל מקרה, התוסף מאפשר גם יצירת עצומות שונות וגם שליחת מכתבים לח"כים ואישי ציבור אחרים. הבעיה היחידה בו היא העיצוב. אם למישהו מכל יש ידע מספיק ב-CSS, ומוכן להתעסק קצת עם המראה של התוסף הזה, נשמח מאוד.

להורדת התוסף »

התקנת התוסף

התוסף מאפשר הן יצירת עצומות והן שליחה המונית של מכתבים לאישי ציבור. לאחר התקנת התוסף (תוספים > להתקין תוסף חדש > להעלות את קובץ הזיפ > הפעלת התוסף) יתווסף לכם בבר הניווט שבתפריט הניהול כפתור בשם Petitions, שבו תוכלו ליצור עצומות חדשות.

לחיצה על הכפתור תוביל אתכם למסך מנהל העצומות, שבו תוכלו להוסיף עצומות חדשות. שימו לב שלכל עצומה יש מספר ושם. שם העצומה ניתן לבחירה, והוא יופיע רק אם תוסיפו לצד הבלוג את הווידג'ט של התוסף (פרטים בהמשך). מצד שמאל לשם העצומה יש ארבעה כפתורים: "שמור", "הסר", "רשימת החותמים" ו-"+".

לחיצה על "שמור" שומרת את העצומה במערכת. לחיצה על "הסר" מסירה אותה. לחיצה על "רשימת החותמים" תוביל אתכם לרשימת האנשים שחתמו על העצומה. לחיצה על "+" תפתח לכם את האפשרות להפוך את העצומה למכתב.

לאחר שלחצתם על "+" תוכלו למלא את כתובת האימייל שאליה המכתב ישלח, שורת הנושא של המכתב, והמכתב עצמו. שימו לב שאם בחרתם באפשרות לשלוח מכתב, הגולשים יוכלו לערוך את הכותרת ואת הטקסט שלו. לאחר שסיימתם להזין את הפרטים הנדרשים, לחצו על "שמור".

הוספת ווידג'ט

בעמוד הווידג'טים של הבלוג שלכם (מראה הבלוג > ווידג'טים) יופיע ווידג'ט נוסף בשם Recent Petitions. גררו אותו, אם תרצו, לבר הניווט, ובבלוג תופיע רשימה של העצומות האחרונות שיצרתם.

הוספת עצומה לעמוד או פוסט

כדי שהמשתמשים יוכלו לחתום על העצומה או לשלוח מכתב, תאלצו להוסיף את העצומה לעמוד או לפוסט בבלוג. כדי להוסיף עצומה בלבד, הוסיפו לעורך הטקסט (לעורך הוויזואלי, ולא לעורך ה-HTML) את הפקודה 

3.235.66.217
. המספר כאן הוא מס' העצומה, שמופיע מצד ימין במסך "מנהל העצומות".

וכך זה יראה בבלוג:

כדי להוסיף לעצומה את האפשרות לשלוח מכתב, הוסיפו לעורך הטקסט את הפקודה 

3.235.66.217
. בבלוג תתקבל התוצאה הבאה:

שימו לב שהמשתמשים יכולים לבחור האם רק להוסיף את שמם לעצומה או גם לשלוח מכתב, באמצעות סימון הצ'קבוקס "שלח מסר בדוא"ל".

כדי להוסיף גם את רשימת החותמים לפוסט או לעמוד, כתבו בעורך הטקסט את הפקודה 

עמוד מתוך 0
שם מועד חתימה
. שימו לב שפקודה זו תוסיף רק את רשימת החותמים, כך שאם ברצונכם להציג גם את העצומה וגם את רשימת החותמים באותו פוסט או עמוד, יהיה עליכם לכתוב את שתי הפקודות בנפרד.

וכך זה נראה בבלוג:

כאמור, העיצוב קצת לוקה בחסר, אבל התוסף עובד. נשמח לכל עזרת CSS מצדכם או מצד אנשים שאתם מכירים. גם אם אין לכם ידע בתכנות או זמן לעזור, אבל יש לכם הצעות לשיפור – נשמח לשמוע.

וחוצמזה, אם גם לכם בא להתנדב ולעשות משהו, מקוון או לא, פנו אלינו. בטוח נמצא ביחד משהו.

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter

Buy No Evil

קבלו עדכונים

באמצעות אימיילבאמצעות RSS
תרמו לנו. תמונה: stock.xchng

J14

המאבק הזה הוא של כולנו.

תגיות

4chan Accels BDS bit.ly Buy No Evil Digital Activism Decoded Fundamo Google Docs Google Forms Google Sites HBGary hollaback IP j14 Journalism in the age of data Jumo NOI notidfspokesman Redphone RSS seesmic SLAPP SMSSL SSL Tor tweetdeck TweetStats Twitter Analyzer VoIP א-תוואנה אדוארדו שובל אהוד עוזיאל או"ם אובמה אוטוסטרדת המידע אופטימיות אורן פרסיקו אזרחות זרה אחותי איילת שקד אייפון אינטרנט אינפוגרפיקה אינפורמציה איתמר ב אם תרצו אנדרואיד אנונימוס אנונימיות אנחנו אס.אס אפליקציה אקטיביזם אריאל ארכיון ארנון מוזס אתגר בוט בית-סוריכ בלוגרים בן דרור ימיני בנימין נתניהו בקעת הירדן בתים פתוחים גוגל גוגל דוקס גוגל טפסים גוגל מפות גוש שלום גזענות גיא סופט גיוס כספים גישה גלישה גרינפיס דה-לגיטימציה דו"ח גולדסטון דובר צה"ל דיוור אלקטרוני דיור דירה דני איילון דרום אמריקה האגודה לזכויות האזרח האיחוד האירופי החטטן הטרדה מינית הכצעקתה המכון לשלום של האו"ם הנהגה הסתה הפגנה הפגנות הצפנה הקרן החדשה לישראל התארגנות התארגנות קהילתית התחברות תראבוט התנדבות התנחלויות ודמוקרטית וורדפרס וידג'ט וידיאו ויזואליזציה ויקיליקס ויקיפדיה זכויות אדם חופש המידע חטטן חיפוש חרם צרכני טבלאות טוויטר טופס טכנולוגיה טרמפים יאהו יאהו-פייפס יאיר לפיד ידידי כדור הארץ ידיעות אחרונות יהודים יוסי גורביץ ימין ישראל ביתנו ישראל כץ ישראל פוסט ישראל שלי כסף כספות ליכוד ליכודניק מאבק אחד ביום מבקשי מקלט מדיה חברתית מדרון חלקלק מדריך מהגרי עבודה מועצת יש"ע מוצרים מוקד סיוע לעובדים זרים מחאה מחאה חברתית מחאת האוהלים מחסומים מידע מימון מירי רגב מכבסון מכתב מלחמה מלכ"ר מלקולם גלדוול מם ממשלה מנהיגות מעיין אלכסנדר מענק מצעד זכויות האדם מצרים משגב משחקי מחשב משטרה משטר ההיתרים משימה מתן כהן מתנדבים נווה שאנן ניתוח תעבורה נכבה נפתלי בנט נרטיב נשים סופר-מרקט סטטיסטיקות סיפור סכסוך סלולרי סמארטפון סמס סן פרנסיסקו סקייפ סקר עיראק עיתונות עכשיו עמותה עצומה עצמי ערבים ערכים פוליטיקה פטריק ריינבורוז פליטים פלסטינים פעולה אחת ביום פעילות פרובוקציה פרויקטים פרטיות פרנק הוברט פרסום פרסונליזציה ציונות צפריר בשן קהילה קוד פתוח קו לעובד קמפוס לכולנו קמפיין קריפטוס רונן שובל רועי צ'יקי ארד רועי תל רופאים לזכויות אדם ריטוויט רשימות רשת חברתית שאלון שוכרי דירות שיח שיח ג'ראח שי טובלי שינוי שי ניצן שכנוע שלטי חוצות שמאל שרת שתיל תביעה תביעת דיבה תומר פרסיקו תוסף תור תחנת כוח פחמית תחקיר תכנות תל אביב תקנון תקשורת תרגום תרומה תרומות