כל הכתבות בקטגוריית "מדריכי אינטרנט
מרץ 1, 2012
החטטן

טכנולוגיה חדשה במחסומים

עמירה הס מדווחת בהארץ, ואביר קופטי מספקת עדות אישית על מכניזם חדש שהתווסף לאחרונה לחוויית הבדיקה במחסומים: על פי הוראה מהחייל במחסום מוצאים יושבי הרכב ממושבם ומצווים להשאיר חרך בחלון בגובה סנטימטר אחד. כשהם עומדים במרחק בטוח מתקרב אדם, ספק שוטר ספק עובד קבלן חיצוני, עם מכשיר ובו שני צינורות המוכנסים לחרכים שהושארו מבעוד מועד בחלונות וחומר בלתי מזוהה מוזרם בהם לתוך חלל הרכב. כעבור כעשר דקות מנתק העובד את המכשיר מהרכב ונכנס לחדר צדדי עם מבחנה, הוא יוצא לאחר זמן קצר ומאשר לנוסעים להמשיך בדרכם. קופטי מדווחת שברכב נותר "ריח מוזר" והנוסעים חשו בסחרחורת קלה, וכך מדווחת גם הס. כשהתבקש לתאר את התהליך סרב העובד לענות, ורק אמר שהחומר אותו הוא מזרים לרכב הוא חמצן בלבד.

נבירה קלה ברשת העלתה את חברת "טרייסגארד" (TraceGuard, PINK:TCGD) שעד 2008 נוהלה ע"י ד"ר אהוד גנני שעבד שנים רבות ברפא"ל, כיהן כמנכ"ל תע"ש, ועדיין מכהן כיו"ר ההנהלה הציבורית של התעשיות הבטחוניות במכון הייצוא. את גנני החליף אבי קוסטליץ, בכיר לשעבר בשב"כ ולשעבר מנכ"ל רשות שדות התעופה.

טרייסגארד פיתחה טכנולוגיה שמאפשרת לזהות עקבות חומרי נפץ ע"י הזרמה של אויר מסביבם, איסוף האוויר במבחנה, וניתוחו מאוחר יותר במכשיר חיצוני. כתבה שפורסמה בדה-מרקר מראה שהחברה קיבלה את אישור השב"כ להפעלתה במעברי הגבול. קשה להבין מהכתבה אם הטכנולוגיה הזו גם משמשת במחסומים בין ישראל לשטחי הגדה המערבית. טכנולוגיה דומה נמצאת בשימוש בשדות תעופה לבדיקת מזוודות, ויתכן שטרייסגארד החליטה שמה שעובד במזוודות יעבוד גם בכלי רכב, תאוריה שנבדקת בימים אלה על חשבון הפלסטינים.

* יש לציין כי האמור מעלה הינו בחזקת תאוריה בלבד, אך הטכנולוגיה של טרייסגארד והחברות האחיות שלה (טרייסטק סקיוריטי, טרייסטראק טכנולוג'יס) היא היחידה שמצאנו המשתמשת בהזרמת אויר ואשר קיבלה את אישור השב"כ להפעלתה במעברים.

דובר צה"ל אמר בתגובה לפניה של יוסי גורביץ בנושא שהמחסומים אינם נמצאים באחריותו של צה"ל ואת השאלות הרלוונטיות יש להפנות למשטרת ישראל. שני המחסומים המדוברים – מחסום סאלם ומחסום 300 – הופרטו ונמצאים בידי חברה פרטית (עוד על הפרטת המחסומים). וזה חלק מהעניין כולו – הפרטת מערכת הביטחון לא נובעת בהכרח מיעילות כלכלית דווקא. היא מאפשרת למדינה, בין השאר, להסיר אחריות מעל עצמה, אפילו מאחריותה לספק מידע. ומה זה משנה אם מדינת ישראל שולטת על השטחים הללו, ומה זה משנה מי העביר את המחסומים לידיים פרטיות. מחסומים זה לא אנחנו, זה השוק החופשי.

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter
יולי 12, 2011
noam

חוק החרם – קריאה לפעולה

אתמול עבר אחד החוקים החשוכים יותר של הכנסת הנוכחית, שבפועל אוסר על צורת מחאה שעד כה היתה מובנת מאליה. זה עוד חוק בשרשרת חוקים שנועדו לפגוע בכל מי שלא מיישר קו עם מפעל ההתנחלויות בשטחים. ואם להוסיף חטא על פשע – העונש שיוטל על מפירי החוק אינו מאסר, אלא חוב כספי מכובד (עד 30,000 ש"ח לתביעה) שיגבו באמצעות ההוצאה לפועל. אי ציות אזרחי יתקל במנגנון בירוקרטי; אין מקום לדיסידנטים.

לפני כחצי שנה שחררנו את האפליקציה "Buy No Evil" שמטרתה להעלות מודעות לאן הולך הכסף מהמוצרים שאנחנו קונים, והרשימה הראשונה שפורסמה שם היתה זו של מוצרי ההתנחלויות. בצורה פחדנית משהו כתבנו שהאפליקציה לא מיועדת לעודד חרמות מכל סוג אלא רק לידע את הצרכן ולגרום לו לבצע החלטה מושכלת.

אנחנו מתלבטים כעת מה לעשות: מצד אחד, קריאה קטנה ברשתות החברתיות אתמול בלילה הוציאה לרחובות כמאה וחמישים אנשים תוך שעה, ואולי נכון יהיה לשכב על הגדר ולספוג את התביעות, אולי זה יסייע לתנועת המחאה שהחלה להיווצר כאן. אולי החוק הזה הוא מה שדרוש כדי לעורר אנשים למעשה.

מצד שני, אין לנו את המשאבים להתמודד עם תביעות כאלה. הקמת העמותה והפרויקטים שאנחנו עובדים עליהם גוזלים מאיתנו את מעט הזמן שיש לנו, והתמודדות עם תביעות ממתנחלים זה לא משהו שנשמח להתמודד איתו.

החוק יכנס לתוקף רק בעוד כמה ימים, ברגע שיפורסם ברשומות. יש עוד סיכוי שהוא יבוטל או ידחה, אבל פרק הזמן הזה מאפשר לנו לעשות כמה דברים:

1. לפרסם את הרשימה שאנחנו מתבססים עליה: קחו אותה, עדכנו אותה, בנו עליה ממשקים ופרסמו אותה על שרתים מחוץ לישראל. תוכלו להוריד אותה מכאן.

2. לקרוא לכמה שיותר אנשים להוריד ולהתקין את האפליקציה לאנדרואיד. תוכלו לעשות את זה כאן.

3. האפליקציה מיועדת לטעון רשימות שונות, כמו למשל מוצרים שנוסו על בעלי חיים או מוצרים המיוצרים על ידי מעסיקים נצלנים – בואו נבנה את הרשימות האלה.

4. למרות שמדובר בפלטפורמה בלבד אליה אפשר לטעון כל רשימה בכל נושא, במידה ונקבל חוות דעת שהאפליקציה מפרה את החוק, נאלץ לשקול להוריד אותה מהחשבון שלנו. מכיוון שממילא התכוונו לפתוח את הקוד שלה – נחפש מישהו שירצה להעלות אותה בחזרה למרקט.

5. לצעוק, לשלוח מיילים, טוויטים, יוני דואר, לכל מקום בעולם. אולי לחץ בין לאומי יצליח להוריד את החוק הזה ולהחזיר קצת כבוד לשלטון החוק בישראל.

אם יש לכם הצעות נוספות, כתבו לנו. אם יש לכם רעיונות לפעולות נוספות, שאינן קשורות, כתבו לנו. אתמול התארגנה הפגנה מציוץ. רק מעטים מבינים כמה כוח פוליטי יש לבנאדם אחד, כשהוא מעוניין בו. נשמח לכל הצעה או פעולה. זה הזמן. זה לגמרי הזמן.

 

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter
מאי 30, 2011
איתמר שאלתיאל

המידע שם, צריך רק לחפש

אני חושב שהפעם הראשונה שבה חיפשתי באינטרנט, באמת חיפשתי, היתה איפשהו במהלך התואר הראשון. כתבתי עבודה על בקט, ובשלב מסוים, באמצע הכתיבה, החלטתי לראות מה יש לגוגל לומר עליו. והיה לו, להפתעתי. וזה מוזר, איך אפשר להשתמש ברשת שנים מבלי לדעת שאפשר לחפש בה. כלומר, באמת לחפש בה.

בעוד ברשת גלומה תמיד ההבטחה למידע חופשי, זמין ומהימן, אני לא בטוח שרבים מנסים להגיע למידע הזה. גולשים נוטים להישאר באותם האתרים, עם גיחות קצרות בלבד למקורות מידע שונים. לוקח זמן להתייחס לרשת כאל מאגר מידע, ולוקח הרבה יותר זמן ללמוד כיצד למצוא את הידיים והרגליים במאגר הזה. וחבל, משום שלעובדות יש נטייה אובדנית לחמוק מידי השיח הציבורי ולהיעלם.

לפני כשבועיים ארגנתי מפגש בלוגרים עבור עמותת "גישה", שעוסקת בזכות התנועה של פלסטינים בעזה ובגדה. כחלק מהמפגש כתבתי ערכת קישורים קצרה אודות הסגר על עזה, מעמדו המשפטי ומעבר אנשים וסחורות מעזה החוצה ומהחוץ לתוך עזה. הקישורים האלה, כמו גם ערכת המידע על הסגר, הכרחיים, בעיני, לכל מי שרוצה לקבוע דעה מנומקת בנושא. יש שם קישורים לסעיפים הרלוונטיים בחוק הבינלאומי, קישורים למידע אודות סחורות שניתן ואסור להכניס לרצועה, ומידע אודות הקריטריונים המשוגעים למעבר אנשים מהרצועה. אז קצת נחמד שאני יכול להפנות מכאן לערכות המידע הללו, אבל זו לא הנקודה. הנקודה היא שאת רוב המידע ניתן היה לאסוף ממילא מאתר העמותה. האתר עמוס במידע אודות הנושאים הללו, וכל מה שצריך זה לחטט בו קצת. גוגל מאפשר חיפוש רוחבי ברשת, אבל הוא לעולם לא יהיה יעיל כמו אתר של ארגון שמתמחה בנושא מסוים. וזה נכון לא רק לגבי "גישה", אלא גם לגבי ארגונים נוספים: אתר "בצלם" עמוס במידע אודות הכיבוש הישראלי, מחולק לקטגוריות שונות; באתר המשרד לתיאום עניינים הומניטריים של האו"ם ניתן למצוא דו"חות שבועיים, גם בעברית, על הכיבוש הישראלי; באתר הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל ניתן למצוא דו"חות מקיפים אודות עינויים וזכויות חשודים בעבירות ביטחון; באתר רופאים לזכויות אדם ניתן למצוא, בין היתר, מידע על מצבן הבריאותי של אוכלוסיות שונות בישראל; ומאתר קו לעובד ניתן להוציא מידע אודות זכויות עובדים, מצב העובדים בישראל ומצבם של מהגרי עבודה.

בשנים האחרונות נעשה מאמץ מכוון לפגוע באמינותם של הארגונים האלה וארגונים אחרים. אין לי שום כוונה להסביר כרגע מדוע הביקורת על אותם ארגונים לא משכנעת אותי. זה עוד יבוא מתישהו, בהמשך. אבל נדמה לי שהדרך לקבוע דעה מנומקת בנושא חייבת לעבור, קודם כל, דרך קריאת הטענות של אותם ארגונים עצמם, או, טוב מכך, לפנות אליהם ישירות. מאוד קל להרים טלפון, וקל להפתיע לקבל תשובות. זה נכון לגבי עיתונאים ונכון לא פחות לגבי בלוגרים.

הדיבורים על שקיעת העיתונות ועליית המולטיספירה קצת מעייפים בעיני. אבל נדמה לי שאם בלוגרים רוצים שיתייחסו אליהם ברצינות, הם צריכים להתייחס לעצמם כך קודם. וזה מתחיל במציאת עובדות. והעובדות שם, צריך רק לחפש.

הערה

כתבתי על ארגוני זכויות אדם כי הנושא הזה קרוב יותר ללבי. מן הסתם ניתן למצוא ברשת מאגרי מידע מפורטים על נושאים אחרים, חשובים לא פחות. עמותת "המקור", למשל, מפרסמת מידע על קוד פתוח ותוכנה חופשית; בקטגוריה "זכויות עובדים" באתר כוח לעובדים ניתן למצוא מדריכים מפורטים על זכות ההתארגנות, חופשות שנתיות ודמי הבראה, בין שאר הדברים; ובאתר תנועת "אחותי" יש קישורים אודות מצבם של נשים במגוון תחומים. ויש, כמובן, את אתר הלמ"ס, אבל אני עדיין מחכה למישהו שיסביר לי איך אפשר לקרוא את זה. פוסט בנושא יתקבל בברכה.

דבר אחד נוסף

פעולה אחת ביום החלו בקמפיין חדש שעוסק בבקעת הירדן. בלשונם: "שנים האחרונות מתרחשים בבקעה תהליכים שהם תמצית הכיבוש. הפלסטינים לא נהנים ממשאבי המים והקרקע של האזור, ובעקבות זאת הכלכלה שלהם מתמוטטת. אי אפשר לבנות שום דבר, כי אין תכניות מתאר. במקביל, מגבלות התנועה מקשות על ההתניידות בתוך הבקעה, ומנתקות אותה משאר חלקי הגדה." אתם מוזמנים להצטרף ולעזור.

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter
:עמודים1234»

Buy No Evil

קבלו עדכונים

באמצעות אימיילבאמצעות RSS
תרמו לנו. תמונה: stock.xchng

J14

המאבק הזה הוא של כולנו.

תגיות

4chan Accels BDS bit.ly Buy No Evil Digital Activism Decoded Fundamo Google Docs Google Forms Google Sites HBGary hollaback IP j14 Journalism in the age of data Jumo NOI notidfspokesman Redphone RSS seesmic SLAPP SMSSL SSL Tor tweetdeck TweetStats Twitter Analyzer VoIP א-תוואנה אדוארדו שובל אהוד עוזיאל או"ם אובמה אוטוסטרדת המידע אופטימיות אורן פרסיקו אזרחות זרה אחותי איילת שקד אייפון אינטרנט אינפוגרפיקה אינפורמציה איתמר ב אם תרצו אנדרואיד אנונימוס אנונימיות אנחנו אס.אס אפליקציה אקטיביזם אריאל ארכיון ארנון מוזס אתגר בוט בית-סוריכ בלוגרים בן דרור ימיני בנימין נתניהו בקעת הירדן בתים פתוחים גוגל גוגל דוקס גוגל טפסים גוגל מפות גוש שלום גזענות גיא סופט גיוס כספים גישה גלישה גרינפיס דה-לגיטימציה דו"ח גולדסטון דובר צה"ל דיוור אלקטרוני דיור דירה דני איילון דרום אמריקה האגודה לזכויות האזרח האיחוד האירופי החטטן הטרדה מינית הכצעקתה המכון לשלום של האו"ם הנהגה הסתה הפגנה הפגנות הצפנה הקרן החדשה לישראל התארגנות התארגנות קהילתית התחברות תראבוט התנדבות התנחלויות ודמוקרטית וורדפרס וידג'ט וידיאו ויזואליזציה ויקיליקס ויקיפדיה זכויות אדם חופש המידע חטטן חיפוש חרם צרכני טבלאות טוויטר טופס טכנולוגיה טרמפים יאהו יאהו-פייפס יאיר לפיד ידידי כדור הארץ ידיעות אחרונות יהודים יוסי גורביץ ימין ישראל ביתנו ישראל כץ ישראל פוסט ישראל שלי כסף כספות ליכוד ליכודניק מאבק אחד ביום מבקשי מקלט מדיה חברתית מדרון חלקלק מדריך מהגרי עבודה מועצת יש"ע מוצרים מוקד סיוע לעובדים זרים מחאה מחאה חברתית מחאת האוהלים מחסומים מידע מימון מירי רגב מכבסון מכתב מלחמה מלכ"ר מלקולם גלדוול מם ממשלה מנהיגות מעיין אלכסנדר מענק מצעד זכויות האדם מצרים משגב משחקי מחשב משטרה משטר ההיתרים משימה מתן כהן מתנדבים נווה שאנן ניתוח תעבורה נכבה נפתלי בנט נרטיב נשים סופר-מרקט סטטיסטיקות סיפור סכסוך סלולרי סמארטפון סמס סן פרנסיסקו סקייפ סקר עיראק עיתונות עכשיו עמותה עצומה עצמי ערבים ערכים פוליטיקה פטריק ריינבורוז פליטים פלסטינים פעולה אחת ביום פעילות פרובוקציה פרויקטים פרטיות פרנק הוברט פרסום פרסונליזציה ציונות צפריר בשן קהילה קוד פתוח קו לעובד קמפוס לכולנו קמפיין קריפטוס רונן שובל רועי צ'יקי ארד רועי תל רופאים לזכויות אדם ריטוויט רשימות רשת חברתית שאלון שוכרי דירות שיח שיח ג'ראח שי טובלי שינוי שי ניצן שכנוע שלטי חוצות שמאל שרת שתיל תביעה תביעת דיבה תומר פרסיקו תוסף תור תחנת כוח פחמית תחקיר תכנות תל אביב תקנון תקשורת תרגום תרומה תרומות