ספט' 30, 2010
איתמר שאלתיאל

תן לרשת לגייס אותך: תשובה לגלדוול

הטור האחרון של מלקולם גלדוול בניו-יורקר הוא מלכודת תגובות קלאסית. אמירה פרובוקטיבית, מגובה בטיעונים אינטליגנטים (במידה), שיוצאת כנגד כמה מהאנשים הדברנים ביותר ברשת. אני מהמר שקליי שירקי, למשל, שמוזכר בטור, יגיב במהרה ובאכזריות. זה לא קשה. ועדיין, נראה לי שהטקסט של גלדוול מעלה לפחות נקודה מעניינת אחת שרלוונטית גם לבלוג הזה.

גלדוול טוען, בפשטות, שאקטיביזם רשת הוא לא שוס גדול. כלומר, ניתן לעשות איתו דברים מסוימים, כל עוד הם דורשים מידת מעורבות וסיכון קטנה מצד הגולשים. הוא מצטט אי אלה מחקרים שמראים שאקטיביסטים אמיתיים, מהסוג שחוטף מכות משוטרים בהפגנות, הופכים לכאלה לא רק בגלל אידיאולוגיה. אידיאולוגיה היא תנאי מקדים, אבל היא לא תגרום לך לשאוף רימוני גז. אדם הופך לאקטיביסט בגלל שחבריו הקרובים הם אקטיביסטים. אם אתה רוצה לנבא אם אדם יהפוך לאקטיביסט, הבט בחבריו.

הרשת, לעומת זאת, מתאפיינת בקשרים חלשים יותר. בטוויטר אדם יכול לעקוב אחרי אנשים שהוא מעולם לא פגש, והקשרים בפייסבוק רופפים לעתים אפילו יותר. יש לכך יתרונות, אבל אם אתה מפרסם בפייסבוק שהלכת להפגין בוואדי רחל, אל תצפה שאנשים נוספים יצטרפו. המדיה החברתית מעולה להעברת אינפורמציה, טוען גלדוול, ואתה יכול לגרום לאנשים אפילו להירשם כתורמי מח עצם, אבל אל תצפה מהם להסתכן בשבילך. בשביל זה אתה צריך חברים, חברים אמיתיים.

גלדוול מביא טיעון נוסף – לדבריו אקטיביזם טוב דורש היררכיה, והמדיה החברתית מתאפיינת בחוסר היררכיה. הטיעון הזה כל כך אבסורדי ומשונה, שגלדוול מביא כדוגמא לחוסר היררכיה את ויקיפדיה, המקום ההיררכי, המסודר והנוקשה ביותר ברשת. אבל הטיעון הראשון שלו מעניין באמת, ונראה לי שאפשר ללמוד ממנו כמה דברים לגבי גיוס מתנדבים.

הפגם בטיעון שלו זועק לעין: אם אפשר להשתמש ברשת כדי להכיר חברים חדשים, אפשר להשתמש בה גם כדי לגייס אקטיביסטים חדשים. אבל האבחנה שלו קולעת בכל זאת; קשרים חברתיים ברשת הם רופפים יותר, בדרך כלל, מאשר קשרים חברתיים אחרים, ואי אפשר לתרגם בקלות את מספר העוקבים שלך בטוויטר למספר האנשים שילכו אחריך להפגין. ודווקא בגלל שהיא מדויקת כל כך, האבחנה שלו מאפשרת לחשוב מחדש על אסטרטגיות לגיוס פעילים באמצעות הרשת.

במלים אחרות, לפעילות במדיה החברתית יש נטיה להישאר בגבולות המדיה החברתית. ואם אתם רוצים לגרום לאנשים לצאת החוצה, צריך כהתחלה לגרום להם, ובכן, לצאת החוצה. להיפגש זה עם זה. להכיר אנשים חדשים. אם אתם רוצים להשתמש ברשת כאמצעי גיוס, הפעילות שלכם צריכה להיות מכוונת החוצה. אפשר להשתמש ברשת כדי לארגן מפגשי מתנדבים, למשל; אפשר לומר לפעילים לאמץ אנשים שאינם פעילים עדיין, וללוות אותם להפגנות; אפשר להתחיל לגייס אנשים באמצעות הטלפון; לבקש מפעילים חדשים להביא לפגישת פעילים את החברים שלהם; העיקר הוא להפוך את הפעילות במדיה החברתית לאמצעי לחיזוק קשרים חברתיים. ומשם, הדרך לגיוס פעילים קצרה יותר.

שנית, גם לפעולות מחייבות פחות מהפגנה יש ערך. אדם שתרם כסף למטרה מסוימת הוא אדם מחויב יותר. הוא השקיע במטרה שלו, וקל יותר לגייס אותו לבצע השקעה נוספת, כבדה יותר. זה כשל קוגניטיבי ידוע – אם השקעת במשהו, חיזקת את הנטייה להמשיך ולהשקיע בו. ואולי זה רעיון טוב, להשתמש ברשת כדי לגרום לאנשים לבצע התחייבויות קטנות כאלה, ולאפשר להם לבצע התחייבויות גדולות יותר. זו לא חייבת להיות תרומה כספית. גם אדם שהוסיף אייקון לתמונת הפרופיל שלו ביצע התחייבות פומבית למטרה מסוימת, וההתחייבויות הקטנות האלה הן צעד אחד לכיוון פעילות אינטנסיבית יותר.

במובן הזה, כדאי להקשיב לגלדוול. כי לפעילות רשת יש נטייה מסוכנת ואמיתית מאוד להישאר פעילות רשת. קל מאוד לפרסם קישור בפייסבוק ולהרגיש שעשית את שלך. אבל זו לא גזירת גורל, סתם דינמיקה שאפשר להימנע ממנה. מוזר שגלדוול לא רואה את זה.

תמונה: מכאן

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter

8 תגובות

 • [...] This post was mentioned on Twitter by Itamar Sha'altiel, Itamar Sha'altiel. Itamar Sha'altiel said: פוסט חדש | תן לרשת לגייס אותך: תשובה למלקולם גלדוול http://bit.ly/aEuIf8 [...]

 • אני יודע בוודאות על אנשים שהצלחתי להביא להפגנות ע"י פרסום פוסטים בבלוג, כולל כאלה שמעולם לא נפגשתי איתם לפני כן. כך שההיכרות הרופפת ברשת איננה מהווה מכשול בהכרח. אמנם לא באחוזים גדולים מבין קוראי הבלוג, אבל בכל זאת. חלקם הפכו לכאלה שמגיעים להפגנות רק בת"א, וחלקם מגיעים גם לשייח ג'ראח.

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  נראה לי שבכל מקרה אי אפשר לדבר על זה במונחים אבסולוטיים – ברור שישנם אנשים שמגיעים מהרשת להפגנות. השאלה היא כמה, וביחס לכמה השקעה. בבלוג אתה בונה מערכת יחסים ארוכת טווח עם הרבה קוראים. זה דורש זמן וכוח, וזו לא השיטה היעילה ביותר עבור בנאדם שרק התחיל קמפיין אקטיביסטי כלשהו.

  [Reply]

 • [...] על המאמר הבעייתי של מלקולם גלדוול מהשבוע שעבר וקצת על התגובה של איתמר באקטיביזם הוא קוד [...]

 • מצויין ומעורר מחשבה, ומשמח אותי ששמת בצורה כל כך בהירה בעיה שקשה היה לי להבין עד עכשיו.
  וכמובן שדיון מלא בדינאמיקה העשירה שבין הפעילות הפוליטית במרחב הוירטואלי והפעילות במרחב הלא וירטואלי קשורה בעוד אלף דיונים על הדינאמיקה בין החיים עצמם והחיים ברשת (נכון יש את השלב הזה שאתה מציג חבר ואומר זה X, פגשתי אותו באינטרנט?)

  [Reply]

 • [...] אנחנו אוהבים לחשוב על האינטרנט בתור הרשת הגלובלית, אבל החוזק שלה הוא פעמים רבות דווקא ברמה הלוקאלית. הצד החיובי של הרשת הוא ביכולת להתארגן טוב יותר ברמה המקומית. לקשר בין אנשים בעלי תחומי עניין דומים או מטרה משותפת. כשכולנו הופכים לסוג של נקודות הפצה ושידור, גדל הסיכוי שמטרה מסוימת תמצא את קהל היעד הנכון שלה. כמובן שצריך לדעת כיצד לעבוד עם אמצעי תקשורת כזה ואיך להפעיל את הרשתות המקומיות שנוצרות דרכו. נראה שזה מתחיל לקרות, אם באופן טבעי ואם באופן יזום. [...]

 • [...] כמה חודשים התנהל בבלוגוספירה האמריקאית, ובעקבותיה גם פה בארץ, דיון מעניין מאוד על יכולתה האמיתית של הרשת לעורר [...]

 • [...] בטכנולוגיה הזו, אבל הקצב שבו הדברים קרו סחרר את כולם. ויכוח שנערך לפני קצת יותר משנה על הפוטנציאל המהפכני שקיים או [...]

כתוב תגובה


Buy No Evil

קבלו עדכונים

באמצעות אימיילבאמצעות RSS
תרמו לנו. תמונה: stock.xchng

J14

המאבק הזה הוא של כולנו.

תגיות

4chan Accels BDS bit.ly Buy No Evil Digital Activism Decoded Fundamo Google Docs Google Forms Google Sites HBGary hollaback IP j14 Journalism in the age of data Jumo NOI notidfspokesman Redphone RSS seesmic SLAPP SMSSL SSL Tor tweetdeck TweetStats Twitter Analyzer VoIP א-תוואנה אדוארדו שובל אהוד עוזיאל או"ם אובמה אוטוסטרדת המידע אופטימיות אורן פרסיקו אזרחות זרה אחותי איילת שקד אייפון אינטרנט אינפוגרפיקה אינפורמציה איתמר ב אם תרצו אנדרואיד אנונימוס אנונימיות אנחנו אס.אס אפליקציה אקטיביזם אריאל ארכיון ארנון מוזס אתגר בוט בית-סוריכ בלוגרים בן דרור ימיני בנימין נתניהו בקעת הירדן בתים פתוחים גוגל גוגל דוקס גוגל טפסים גוגל מפות גוש שלום גזענות גיא סופט גיוס כספים גישה גלישה גרינפיס דה-לגיטימציה דו"ח גולדסטון דובר צה"ל דיוור אלקטרוני דיור דירה דני איילון דרום אמריקה האגודה לזכויות האזרח האיחוד האירופי החטטן הטרדה מינית הכצעקתה המכון לשלום של האו"ם הנהגה הסתה הפגנה הפגנות הצפנה הקרן החדשה לישראל התארגנות התארגנות קהילתית התחברות תראבוט התנדבות התנחלויות ודמוקרטית וורדפרס וידג'ט וידיאו ויזואליזציה ויקיליקס ויקיפדיה זכויות אדם חופש המידע חטטן חיפוש חרם צרכני טבלאות טוויטר טופס טכנולוגיה טרמפים יאהו יאהו-פייפס יאיר לפיד ידידי כדור הארץ ידיעות אחרונות יהודים יוסי גורביץ ימין ישראל ביתנו ישראל כץ ישראל פוסט ישראל שלי כסף כספות ליכוד ליכודניק מאבק אחד ביום מבקשי מקלט מדיה חברתית מדרון חלקלק מדריך מהגרי עבודה מועצת יש"ע מוצרים מוקד סיוע לעובדים זרים מחאה מחאה חברתית מחאת האוהלים מחסומים מידע מימון מירי רגב מכבסון מכתב מלחמה מלכ"ר מלקולם גלדוול מם ממשלה מנהיגות מעיין אלכסנדר מענק מצעד זכויות האדם מצרים משגב משחקי מחשב משטרה משטר ההיתרים משימה מתן כהן מתנדבים נווה שאנן ניתוח תעבורה נכבה נפתלי בנט נרטיב נשים סופר-מרקט סטטיסטיקות סיפור סכסוך סלולרי סמארטפון סמס סן פרנסיסקו סקייפ סקר עיראק עיתונות עכשיו עמותה עצומה עצמי ערבים ערכים פוליטיקה פטריק ריינבורוז פליטים פלסטינים פעולה אחת ביום פעילות פרובוקציה פרויקטים פרטיות פרנק הוברט פרסום פרסונליזציה ציונות צפריר בשן קהילה קוד פתוח קו לעובד קמפוס לכולנו קמפיין קריפטוס רונן שובל רועי צ'יקי ארד רועי תל רופאים לזכויות אדם ריטוויט רשימות רשת חברתית שאלון שוכרי דירות שיח שיח ג'ראח שי טובלי שינוי שי ניצן שכנוע שלטי חוצות שמאל שרת שתיל תביעה תביעת דיבה תומר פרסיקו תוסף תור תחנת כוח פחמית תחקיר תכנות תל אביב תקנון תקשורת תרגום תרומה תרומות