פבר' 16, 2011
איתמר שאלתיאל

הקשר האיראני של "אם תרצו"

במסגרת הוונדטה שלהם כנגד ארגוני זכויות אדם, יצאו ב"אם תרצו" בדו"ח שמשים עצמו כחוקר את מקורות המימון של הארגונים הללו. כבר אמרו בעבר שהמחקר כולו התבסס על גוגל ועל ההצהרות הפומביות של ארגוני זכויות האדם עצמם, ואכן – גוגל הוא כלי נהדר לעריכת מחקרים. כך, למשל, גוגל מאפשר לאתר את הקשר של רונן שובל, יו"ר "אם תרצו", לכספים שמגיעים ממדינות אויב.

קורא, שמעדיף להישאר אנונימי, שלח אלי ואל יוסי גורביץ כמה קישורים שמספרים את רוב הסיפור. נתחיל בהתחלה: רונן שובל הוא מנהל אסטרטגיה שיווקית בחברה בשם "Accels", שהמנכ"ל שלה הוא אדוארדו שובל, אביו של הנער. Accels היא ספקית רשת נטולת מגע שמעוניינת "להעשיר את החוויה בנקודות המכירה עבור קהילות של צרכנים וסוחרים".

אדוארדו ורונן שובל בדף החברה. צילום מסך מאתר Accels

והנה, שלשום התפרסמה ידיעה לפיה Accels נכנסת לשותפות עם Fundamo, שמטרתה להגביר את חדירת ה-NFC (טכנולוגיית וויירלס לטווחים קצרים) לשווקים מתפתחים. Fundamo היא חברה מעניינת, מהסוג ש"אם תרצו" היו עושים ממנו מטעמים. החברה מפתחת פלטפורמת שירותי סלולר פיננסיים, ויש לה נוכחות רבה ב"שווקים מתפתחים". איפה למשל? ריצ'רד ביילי, מנהל מוצר ב-Fundamo מסביר: "באפריקה עבדנו קרוב מאוד עם MTN (ספקית רשת – א.ש.), וגם עם תימן, איראן, אפגניסטן וסוריה". האנס ואן רנסבורג, מנכ"ל Fundamo, אמר בראיון עמו כי "אנו עובדים באזורי קרב, מילולית. יש לנו לקוחות באפגניסטן, באיראן, בעיראק, בליבריה וברפובליקה הדמוקרטית של קונגו".

רונן שובל. צילום מסך מאתר Accels

למעשה, בזה כוחה הגדול של Fundamo. היא מתנאה בכך שהיא עובדת עם 40 מדינות, מהן 27 באפריקה ובמזה"ת. Fundamo מתמחה ב"שווקים מתפתחים", כזכור – מטרת השותפות בינה לבין Accels.

בידיעה שמספרת על השותפות החדשה, אומר מנכ"ל Accels, אדוארדו שובל: "אנו מתרגשים במיוחד להביא את יתרונות הרשת נטולת המגע שלנו לשווקים מתפתחים [...] הנוכחות החזקה והמבוססת של Fundamo בשווקים הללו הופכת אותה לשותפה אידיאלית עבורנו בהשקת השירותים שלנו". במלים אחרות, Fundamo נבחרה בגלל פריסת השירותים שלה.

רונן שובל ו"אם תרצו" נמנעו שוב ושוב מלספק הסברים למקורות הכספים שלהם. אחת ההשערות שהועלו לגבי הפער בין התקציב של "אם תרצו" לבין עלות הקמפיין שלהם נגד הקרן החדשה גרסה שאת ההפרש שילם אדוארדו שובל, אדם עשיר בזכות עצמו. ועכשיו מסתבר שרונן שובל, ראש וראשון לפטריוטים, מוכן בקלות להכנס לשותפות עם חברה שעושה עסקים במדינות אויב.

זה לא מפתיע, ממי שמוכן לקבל כספים גם מהיטלר. ואם לומר את האמת, אני לא רואה בעיה מיוחדת בפריסה הגלובלית של Fundamo. אבל זו הזדמנות טובה להזכיר שאנו עדיין לא יודעים מאיפה הגיע רוב הכסף לקמפיינים של "אם תרצו". ומלבד זאת, מעטים הדברים המהנים כקול התרסקותם של בתי זכוכית, לא כן?

מאחר שרונן שובל סירב בעקביות להגיב לשאלות "החברים של ג'ורג'" בעבר, לא טרחנו לבקש את תגובתו.

הפוסט פורסם במקביל גם בחברים של ג'ורג'

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter

16 תגובות

 • טוב שמישהו עושה קצת עבודה עיתונאית בארץ. אחרי ה"תחקיר" המביש של דרוקר ושלח.

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  לא ראיתי את התחקיר, אבל רציתי לציין שכל הקרדיט מגיע למקור האלמוני, שעשה את כל החיפושים. לי נותר רק לכתוב.

  [Reply]

 • דיי להיכנע לשיח הזה ש-"אם תרצו" מכווינים אליו. הוא מימן אותי, אני מימנתי אותו ולמי יש אנטישמי \ רומס זכויות אדם יותר גדול ברשימת המממנים. זהו שיח ימני, שמנציח בסופו של יום את הלגטימיות של וועדת החקירה הדמגוגית והמטופשת הזו, ואם יורשה לי, לעניות דעתי, מדובר גם בשיח פטריאכלי שמנסה להכתיר את זכר האלפא השולט – הגברים של אם תרצו או הגברים של השמאל – מי חכם יותר, מי משתין רחוק יותר.

  את הדה-לגטימציה לתנועת אם תרצו יש לעשות בגלל הרעיונות האנטי-דמוקרטיים שהיא מקדמת ולא בגלל שהחברה של אבא של רונן שובל עושה עסקים באפריקה. על אותו עקרון, הלגיטימציה לאותם ארגונים שרוצים לחקור עולה מהפעילויות שאותם ארגונים מנסים לקדם, פעילויות אשר אינן חורגות ממה שהדמוקרטיה מתירה ועולות בקנה מידה אחד עם ערכי של מוסר וזכויות אדם.

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  אני לא חושב שמדובר בשיח פטריארכלי, אם כי אני מסכים שהוא מטופש ואני מסכים שזו זריקת בוץ ילדותית. אבל אני חושב שיש הרבה מאוד דברים שנסתרים לגבי "אם תרצו" והכסף שמקיף אותם. הפוסט הזה רק לוחץ על הנקודה, ורק מאיר חלק מהצביעות של שובל, אבל עם מעט מזל אולי מישהו, סוף סוף, ירים את הכפפה ויחקור את הארגון הזה ברצינות.

  [Reply]

  גבר מפרנס גדול וחזק Reply:

  איך הצלחת לשלב דברי טעם חדים כ"כ עם ההבלים על "דיבור פטריארכלי" בכזו טבעיות? אני תמה.

  הדרך בה פמיניסטיות מסוימות אונסות את השיח ומחדירות מטפאורות פאליות וואגינליות מגוחכת בעיני. הגדילה ועשתה הנואמת מההפגנה בגני התערוכה, שמרוב הכרה בשיוויון בין המינים, משוכנעת שאישה היא לא בת-אדם, ולראייה, כשהקהל צעק "זכויות אדם" היא שאלה "ומה עם זכויות אישה?".

  ברגע שמישהו נלחם כל הזמן נגד גבר-ימני-קפיטליסט-אוכל-בשר אני מפסיק לייחס רצינות לדבריו.

  [Reply]

 • חלש ביותר לדעתי…. יש הבדל בין שותפות עסקית של החברה של אביו של רונן שובל עם חברה בינלאומית שיש לה לקוחות בכל העולם וגם במזרח התיכון, לבין "הקשר האירני של אם תרצו"… בכל מקרה, לא מדובר במימון ישיר או עקיף של "אם תרצו" ע"י ממשלות של מדינות ערב, ולא מתקרב כלל לחשיפת מקורות המימון הממשלתיים והפרטיים, הערביים, האיסלמיים, הפלסטינים האירופאים וכו' של עשרות ארגונים ישראלים אחרים, המהווים השקעה טובה לכסף רווי האינטרסים הזרים והאנטי ישראלים של מממניהם….

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  צור, קרא שוב. ראשית, החברה היא לא רק "של אביו של רונן שובל". רונן שובל מועסק בה. שנית, השותפות בין החברות נועדה לחזק את כניסת החברה לשווקים שונים במזה"ת, כך שהקשר הזה רלוונטי.

  מלבד זאת, אם אתה עדיין קונה את הבלוף של דו"ח "אם תרצו", היכנס לקישור הראשון בפוסט וקרא אותו.

  [Reply]

  צור Reply:

  ראשית, יש הבדל בין פעילות עסקית עם לקוחות פרטיים במזה"ת (אולי יש גם לקוחות ממשלתיים שם – איני יודע), לבין מימון ישיר של ארגונים ישראלים, ע"י ממשלות זרות, הן ערביות והן מערביות, כמו גם קרנות בינלאומיות, אשר מממנות פעילות ספציפית, אנטי ישראלית.

  אני מכיר את הקישור הראשון בפוסט "שמנגח" את הדו"ח של אם תרצו…. הוא לא רציני כלל לדעתי, מתעסק בתפל ואף מבלי לסתור באופן מלא כפי שהוא מתיימר לעשות, ומתעלם מהעיקר, כמו למשל שהקרן WA מממנת ישירות ארגונים ישראלים, בלי מעקפים.

  אני ממליץ לקרוא את זה: http://rotter.net/forum/gil/21348.shtml שנכתב בתגובה ל"עלילת הדם החדשה של "אם תרצו""

  [Reply]

  נתאי Reply:

  מה באמת הם מקורות המימון של אם תרצו? מדוע הם מסרבים בעקביות לבקשות לחשוף אותם?
  כל עוד השאלה הזו לא נענתה, הכל בגדר ניחוש.

  צור Reply:

  נתאי, שאלה טובה… אני מקווה שהועדה החדשה בכנסת תפעל בין היתר לחקיקה המחייבת כל ארגון ישראלי בשקיפות ובחובת דיווח מפורטת ומקיפה…. בעיקר בנוגע למקורות המימון הזרים…. בדומה ל- FARA בארה"ב…

 • [...] This post was mentioned on Twitter by Itamar Sha'altiel, Michael Sappir and DenaShunra, Nitay Peretz. Nitay Peretz said: הקשר האיראני והסורי של רונן שובל מ'אם תרצו' – http://j.mp/gtYHfL קריאת חובה [...]

 • צור, היתממות? או שאתה רציני? החוק הקיים מחייב דיווח לרשם העמותו על ההכנסות. ואכן כל המידע שאותו "תחקור" הוועדה גלוי ורשום. אם תרצו פשוט עקפו את זה על ידי מימון ישיר לקלובהפט

  [Reply]

 • כולכם נופלים לפח שטומנים לכם. ברגע שאתם אומרים שהויכוח הוא "שטותי" או "דיי להיכנע לשיח הזה", או "זריקת בוץ ילדותית" – אתם בעצם נכנעים. אם צד אחד עובד בשיטה זו, אז אסור לצד השני לשכב על זרי דפנה ולהגיד לעצמו "אני לא יורד לרמה הזו" אחרת הוא ישאר עם הרגליים באוויר בעוד הצד ה"ילדותי" מנצח.

  תפסיקו להיות יפי נפש ותתחילו להילחם בשדה הקרב שלהם!
  התחקיר החובבני הזה זאת בדיוק הדרך להילחם בהם. וזה לא משנה שזה ילדותי או שטותי, אם תמשיכו להתנהג ככה, באמת יגיע יום שליברמן יהיה דיקטטור בישראל.

  [Reply]

 • צור וחבריו
  אם תרצו הוא ארגון הפועל בשיטות הפשיסטיות של "דיג במים עכורים"
  כלומר – נעשה הרבה בלאגן ולכלוך ונזרוק בוץ על אחרים כדי להשתיק אותם.
  ככה עובד גם ליברמן.
  הם מצליחים מאד וישראל הולכת ונעשית המוקצה מחמת מיאוס (מיאוס – לא אנטישמיות דוקא)
  של העולם
  וגם של תושביה הרוצים חברה הגונה.
  תבחרו.
  וגם אם תבחרו להצטרף לפשיסטים – הרי יבוא יום וגם אתם תבכו על זה.

  [Reply]

 • תמשיכו תמשיכו אני נהנית מכל רגע, כן ירבו בלוגים עם כזאת הפשלה עצמית פאטתית, עם "חוקרים" אמינים מתודולוגית…

  מי רוצה לקנות כרטיס להופע של קטורזה? רק 40 ש"ח. אני צחתקי מספיק לחודש.

  [Reply]

 • [...] הפוסט המלא Share אין תגובות [...]

כתוב תגובה


Buy No Evil

קבלו עדכונים

באמצעות אימיילבאמצעות RSS
תרמו לנו. תמונה: stock.xchng

J14

המאבק הזה הוא של כולנו.

תגיות

4chan Accels BDS bit.ly Buy No Evil Digital Activism Decoded Fundamo Google Docs Google Forms Google Sites HBGary hollaback IP j14 Journalism in the age of data Jumo NOI notidfspokesman Redphone RSS seesmic SLAPP SMSSL SSL Tor tweetdeck TweetStats Twitter Analyzer VoIP א-תוואנה אדוארדו שובל אהוד עוזיאל או"ם אובמה אוטוסטרדת המידע אופטימיות אורן פרסיקו אזרחות זרה אחותי איילת שקד אייפון אינטרנט אינפוגרפיקה אינפורמציה איתמר ב אם תרצו אנדרואיד אנונימוס אנונימיות אנחנו אס.אס אפליקציה אקטיביזם אריאל ארכיון ארנון מוזס אתגר בוט בית-סוריכ בלוגרים בן דרור ימיני בנימין נתניהו בקעת הירדן בתים פתוחים גוגל גוגל דוקס גוגל טפסים גוגל מפות גוש שלום גזענות גיא סופט גיוס כספים גישה גלישה גרינפיס דה-לגיטימציה דו"ח גולדסטון דובר צה"ל דיוור אלקטרוני דיור דירה דני איילון דרום אמריקה האגודה לזכויות האזרח האיחוד האירופי החטטן הטרדה מינית הכצעקתה המכון לשלום של האו"ם הנהגה הסתה הפגנה הפגנות הצפנה הקרן החדשה לישראל התארגנות התארגנות קהילתית התחברות תראבוט התנדבות התנחלויות ודמוקרטית וורדפרס וידג'ט וידיאו ויזואליזציה ויקיליקס ויקיפדיה זכויות אדם חופש המידע חטטן חיפוש חרם צרכני טבלאות טוויטר טופס טכנולוגיה טרמפים יאהו יאהו-פייפס יאיר לפיד ידידי כדור הארץ ידיעות אחרונות יהודים יוסי גורביץ ימין ישראל ביתנו ישראל כץ ישראל פוסט ישראל שלי כסף כספות ליכוד ליכודניק מאבק אחד ביום מבקשי מקלט מדיה חברתית מדרון חלקלק מדריך מהגרי עבודה מועצת יש"ע מוצרים מוקד סיוע לעובדים זרים מחאה מחאה חברתית מחאת האוהלים מחסומים מידע מימון מירי רגב מכבסון מכתב מלחמה מלכ"ר מלקולם גלדוול מם ממשלה מנהיגות מעיין אלכסנדר מענק מצעד זכויות האדם מצרים משגב משחקי מחשב משטרה משטר ההיתרים משימה מתן כהן מתנדבים נווה שאנן ניתוח תעבורה נכבה נפתלי בנט נרטיב נשים סופר-מרקט סטטיסטיקות סיפור סכסוך סלולרי סמארטפון סמס סן פרנסיסקו סקייפ סקר עיראק עיתונות עכשיו עמותה עצומה עצמי ערבים ערכים פוליטיקה פטריק ריינבורוז פליטים פלסטינים פעולה אחת ביום פעילות פרובוקציה פרויקטים פרטיות פרנק הוברט פרסום פרסונליזציה ציונות צפריר בשן קהילה קוד פתוח קו לעובד קמפוס לכולנו קמפיין קריפטוס רונן שובל רועי צ'יקי ארד רועי תל רופאים לזכויות אדם ריטוויט רשימות רשת חברתית שאלון שוכרי דירות שיח שיח ג'ראח שי טובלי שינוי שי ניצן שכנוע שלטי חוצות שמאל שרת שתיל תביעה תביעת דיבה תומר פרסיקו תוסף תור תחנת כוח פחמית תחקיר תכנות תל אביב תקנון תקשורת תרגום תרומה תרומות