פבר' 17, 2011
שחר אבן דר מאנדל

שוברים שתיקה

שנתיים אחרי עופרת יצוקה, למעלה משנה אחרי פרסום דו"ח גולדסטון, ולקורא הישראלי אין דרך סבירה לקרוא אותו.

כן, אפשר היה לצפות שבאחד האתרים של גופי התקשורת הגדולים כבר יימצא תרגום מלא של הדו"ח. נתניהו הרי הגדיר אותו כאחד משלושת האיומים הקיומיים על ישראל, בערך. גם אם מקבלים את ההגדרה הזו, אולי אפילו במיוחד אם מקבלים אותה, ראוי לדעת על מה בדיוק מדובר.

אבל זה לא קרה. הטקסט המלא, באנגלית, זמין להורדה, הגיע הזמן שגם קוראי עברית יוכלו לגשת אליו.

בדצמבר 2010 פורסם בארצות הברית ספר שבמרכזו גירסה ערוכה של הדו"ח המלא* בעריכת שלושה אינטלקטואלים יהודיים (שנאה עצמית, אתם יודעים), אליה מתלווים דברי פתיחה של דזמונד טוטו ושל נעמי קליין, וגם שישה מאמרים השנים ב"מורשת גולדסטון". בעברית, סביר להניח, לא נראה משהו דומה בקרוב.

אלא אם כן נרים אותו לבד.

תקציר בן קצת יותר משלושים עמודים פותח את הדו"ח. ממש עכשיו אני עמל על תרגומו לעברית, אבל בסופו של התקציר משתרכים עוד למעלה מחמש מאות עמודים, וכאן בדיוק אתם נכנסים לתמונה. אקטיביזם הוא קוד פתוח, זה הרי מה שכתוב כאן למעלה.

חמש מאות ומשהו העמודים האלה מחולקים לפסקאות קצרות (בין שורה או שתיים לבין עשר שורות ברובן), מה שמקל מאוד על חלוקה של מלאכת התרגום.

אז כל מי שמעוניין להירתם למשימה מוזמן להגיב כאן או ליצור קשר באימייל. בהתאם למספר המתנדבים שיירתמו למשימה ולבקשות שלהם  אפשר יהיה לראות איך להמשיך מכאן לקראת תרגום מלא של הדו"ח.

The Goldstone Report is a solemn attempt to ensure that balance כותב דזמונד טוטו במבוא לספר, אחרי שהוא מביע את האמונה בכך שאנחנו חיים בעולם מוסרי, But in order to do so, it need to be read הוא מוסיף מייד אחר כך.

בואו נעזור לו.

* אילוצי מקום בעיקר גרמו לעורכים לקצץ מהדו"ח כמחצית מאורכו ולהפנות את הקוראים לנוסח המלא באתר הספר.

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter

28 תגובות

 • יאללה. מתנדב להשתתף בפרויקט. אגב – כדאי שיהיה פורום משותף (אולי הפוסט הזה) בו אפשר יהיה להתחבט בתרגום של מונחים שונים כדי שבסופו של דבר תווצר אחידות כלשהי בתרגום.

  [Reply]

 • מגניב.
  ועבור הדחיינים שבנינו, רצוי אם יהיו דד ליינים למיניהם.

  [Reply]

  הגר Reply:

  הי, יש לי תמונה של חתול! ווטף?

  [Reply]

 • [...] This post was mentioned on Twitter by ygurvitz, Maital Rozenboim, Itamar Sha'altiel, Rotem Hermon, Eran Katz and others. Eran Katz said: RT @activismos: פוסט חדש: שוברים שתיקה | בואו נתרגם ביחד את דו"ח גולדסטון http://bit.ly/hlS9CK לריטוויטים אודה [...]

 • מתנדבת.

  [Reply]

 • מתנדב, וממליץ בחום לעשות זאת באמצעות וויקי.

  [Reply]

 • מתנדב

  [Reply]

 • גם אני

  [Reply]

 • גם אני מתנדב. אנחנו צריכים פלטפורמה שתרכז את המאמצים. וויקי יכולה להיות יעילה, אם כי בעייתית משהו. אבל גם בלוג צדדי וקבוצת גוגל פשוטה יכולים לעזור.

  [Reply]

 • מתנדבת

  [Reply]

 • משמח לראות היענות.
  יש צורך בלא מעט אנשים, מדובר במסמך ארוך מאוד כאמור, אבל אנחנו בדרך.
  בכל הנוגע להערות הטכניות:
  ויקי זה בהחלט אופציה, אבל גם מיני בלוג ייעודי כמו שאיתמר הציע.
  מילון מונחים מקצועיים (משפטיים ברובם) כבר מתגבש ויעלה למקום שבו נבחר לנהל את הפרויקט הזה.
  במקביל סביר להניח שיורכב עמוד של קיצורים מקובלים ושל בחירת תעתיקים לשמות.
  כל זה יחכה קצת כדי לראות כמה אנשים יש לנו ואז להתחיל ולחלק את מלאכת התרגום בין כולם.
  כמה מילות הרגעה: הניסוחים, על פי רוב, מאוד ישירים וענייניים, לא מדובר באתגר תרגומי מורכב להערכתי.
  ושוב תודה על ההיענות, צפו להודעות ממוקדות וענייניות יותר בקרוב.

  [Reply]

 • גם אני מעוניינת לעזור

  [Reply]

 • מתנדב גם אני

  [Reply]

 • גם אני מתנדבת, אבל עם עדיפות לדד-לייין אחרי 15 באפריל, אם כמות התרגום תהיה לא קצרצרה.

  [Reply]

  שחר אבן דר מאנדל Reply:

  דד-ליינים הם עוד לא ממש מוחשיים, אבל נראה מה ייצא איתם.
  בכל מקרה, את יכולה לשמש כיועצת המשפטית של הפרויקט בשלב זה (זה הרבה פחות הפחיד ממה שזה יכול להישמע).

  [Reply]

  איילת (נוספת) Reply:

  אני מוכנה לתת עצות משפטיות, אבל קח בחשבון שהחברות שלי בלשכת עוה"ד מוקפאת, כך שאני לא יכולה לחתום כעו"ד על שום מכתב\מסמך וכו'. כך שהתרומה הפרקטית שלי לא תהיה כל כך מרשימה :)

  [Reply]

  איילת (נוספת) Reply:

  בעצם, חוזרת בי גם לעניין העצות. מסרו לי שכמוקפאת, לא כדאי שאתן ייעוץ משפטי בכלל.
  אז אני כאן בתפקידי כיודעת-קצת-אנגלית ותו לא. סורי.

  שחר אבן דר מאנדל Reply:

  אני כל הזמן שוכח לענות לך.
  לא התכוונתי לשום דבר מהסוג הזה כשדיברתי על יועצת משפטית
  זה פשוט שדו"ח גולדסטון הוא בסופו של דבר (בחלק גדול לפחות) מסמך משפטי, ואנחנו צריכים מישהו עם רקע מקצועי שיעזור לנו לגבש ולרכז רשימה של מונחים מקצועיים מהמשפט הבינלאומי שחוזרים על עצמם לאורך הדו"ח.

 • מתנדבת.

  [Reply]

 • מתנדב לטובת העניין.

  [Reply]

 • מתנדב!
  כל הכבוד על היוזמה

  [Reply]

 • גם אני, לפחות כמה פסקאות…

  [Reply]

 • מתנדב בשמחה

  [Reply]

 • מתרגם מקצועי. מתנדב.

  [Reply]

 • מתנדב.

  [Reply]

 • מתנדבת. אם יהיה רצון/צורך לעמד/לעצב את המסמך הסופי להורדה או הדפסה אני אשמח לתרום גם בזה.

  [Reply]

 • [...] את הפנייה המקורית למתנדבים הייתי בתחילת התרגום של תקציר הדו"ח, [...]

 • אתנדב בשמחה… :)

  [Reply]

כתוב תגובה


Buy No Evil

קבלו עדכונים

באמצעות אימיילבאמצעות RSS
תרמו לנו. תמונה: stock.xchng

J14

המאבק הזה הוא של כולנו.

תגיות

4chan Accels BDS bit.ly Buy No Evil Digital Activism Decoded Fundamo Google Docs Google Forms Google Sites HBGary hollaback IP j14 Journalism in the age of data Jumo NOI notidfspokesman Redphone RSS seesmic SLAPP SMSSL SSL Tor tweetdeck TweetStats Twitter Analyzer VoIP א-תוואנה אדוארדו שובל אהוד עוזיאל או"ם אובמה אוטוסטרדת המידע אופטימיות אורן פרסיקו אזרחות זרה אחותי איילת שקד אייפון אינטרנט אינפוגרפיקה אינפורמציה איתמר ב אם תרצו אנדרואיד אנונימוס אנונימיות אנחנו אס.אס אפליקציה אקטיביזם אריאל ארכיון ארנון מוזס אתגר בוט בית-סוריכ בלוגרים בן דרור ימיני בנימין נתניהו בקעת הירדן בתים פתוחים גוגל גוגל דוקס גוגל טפסים גוגל מפות גוש שלום גזענות גיא סופט גיוס כספים גישה גלישה גרינפיס דה-לגיטימציה דו"ח גולדסטון דובר צה"ל דיוור אלקטרוני דיור דירה דני איילון דרום אמריקה האגודה לזכויות האזרח האיחוד האירופי החטטן הטרדה מינית הכצעקתה המכון לשלום של האו"ם הנהגה הסתה הפגנה הפגנות הצפנה הקרן החדשה לישראל התארגנות התארגנות קהילתית התחברות תראבוט התנדבות התנחלויות ודמוקרטית וורדפרס וידג'ט וידיאו ויזואליזציה ויקיליקס ויקיפדיה זכויות אדם חופש המידע חטטן חיפוש חרם צרכני טבלאות טוויטר טופס טכנולוגיה טרמפים יאהו יאהו-פייפס יאיר לפיד ידידי כדור הארץ ידיעות אחרונות יהודים יוסי גורביץ ימין ישראל ביתנו ישראל כץ ישראל פוסט ישראל שלי כסף כספות ליכוד ליכודניק מאבק אחד ביום מבקשי מקלט מדיה חברתית מדרון חלקלק מדריך מהגרי עבודה מועצת יש"ע מוצרים מוקד סיוע לעובדים זרים מחאה מחאה חברתית מחאת האוהלים מחסומים מידע מימון מירי רגב מכבסון מכתב מלחמה מלכ"ר מלקולם גלדוול מם ממשלה מנהיגות מעיין אלכסנדר מענק מצעד זכויות האדם מצרים משגב משחקי מחשב משטרה משטר ההיתרים משימה מתן כהן מתנדבים נווה שאנן ניתוח תעבורה נכבה נפתלי בנט נרטיב נשים סופר-מרקט סטטיסטיקות סיפור סכסוך סלולרי סמארטפון סמס סן פרנסיסקו סקייפ סקר עיראק עיתונות עכשיו עמותה עצומה עצמי ערבים ערכים פוליטיקה פטריק ריינבורוז פליטים פלסטינים פעולה אחת ביום פעילות פרובוקציה פרויקטים פרטיות פרנק הוברט פרסום פרסונליזציה ציונות צפריר בשן קהילה קוד פתוח קו לעובד קמפוס לכולנו קמפיין קריפטוס רונן שובל רועי צ'יקי ארד רועי תל רופאים לזכויות אדם ריטוויט רשימות רשת חברתית שאלון שוכרי דירות שיח שיח ג'ראח שי טובלי שינוי שי ניצן שכנוע שלטי חוצות שמאל שרת שתיל תביעה תביעת דיבה תומר פרסיקו תוסף תור תחנת כוח פחמית תחקיר תכנות תל אביב תקנון תקשורת תרגום תרומה תרומות