אפר' 15, 2011
איתמר שאלתיאל

מקימים עמותה: תשובות לשאלות שעלו

לפני מספר ימים פרסמתי פוסט שמספר על נסיונותינו להפוך את אקטיביסמוס והמדרון לעמותה, ועל ההוצאות שנדרשו מאיתנו על ידי רואה החשבון. מאז קיבלנו כמעט 2,000 שקלים בתרומות, ולא מעט עצות, ביקורת והצעות לעזרה. מכיוון שטבעתי בעבודה, לא יכולתי לענות לתגובות ברצינות, אז הנה, במקום, פוסט קצת יותר מושקע.

א. רואה החשבון שבחרתם עולה יותר מדי

יכול מאוד להיות שאתם צודקים. מספר אנשים הציעו לנו את רואי החשבון שלהם, ואחרים הציעו לפנות לשתיל לעזרה בהקמת העמותה. אנחנו מתכוונים לעשות את כל הדברים הללו, ונודיע לכם מה קורה בהמשך. אם נמצא אופציה יקרה פחות, זה יהיה, כמובן, נהדר. אף אחד מאיתנו לא רוצה שמעט הכספים שהצלחנו לגייס ילכו דווקא לרואה החשבון.

ב. מאמצי הגיוס שלכם לא משהו

נכון. אבל, רבאק, גם הזמן הפנוי שלנו לא, והפוסט המתאחר הזה הוא ההוכחה לכך. אנחנו ננסה לתקן כמה דברים, ואולי אפילו להעלות סרטון לקיק-סטרט, אבל כרגע עיקר הזמן הולך על עבודה ופעילות, ופחות על העניין הזה. אולי זו טעות, אבל כרגע, עבור רובנו, היא בלתי נמנעת.

ג. לשם מה עמותה, שוב?

עמותות יכולות לגייס כסף. נכון, כרגע המדרון פועל מבלי שיהיה צורך בשקל ואקטיביסמוס גם. אבל קשה לומר שזה המצב האופטימלי. אני מאמין שאנשים צריכים לקבל כסף עבור עבודתם. מן הסתם, גם אחרי שנקים עמותה לא נוכל לשלם לכולם, ומן הסתם נסתמך עדיין על עבודת מתנדבים. אבל הייתי שמח לצמצם את המצב הזה ככל האפשר.

מעבר לכך, יש לנו די הרבה פרויקטים בראש שדורשים תקציב, לפחות תקציב מספיק כדי לפנות לאנשים זמן לעשות אותם. להלן רשימה חלקית:

מערכת הפצת מידע מאקטיביסטים לעיתונאים ובלוגרים – בלוגרים ועיתונאים יוכלו לבחור את סוגי המאבקים שמעניינים אותם, להירשם במערכת, ולקבל דיוור מאקטיביסטים בתחומים הללו.

Toolbar אקטיביזם ביום – תוסף פיירפוקס/כרום שיאפשר לנו להעביר לאנשים שהתקינו אותו פעולות שמאל שונות שהם יכולים לבצע בקלות ודרך הרשת. בשלב הבא, נשמח לפתח גם אפליקצייה כזו לסלולרים.

הרחבת הכצעקתה למגזרים נוספים:

הערה: הפורמט של "הכצעקתה" הוא פורמט נהדר ופתוח, שאפשר להשתמש בו להרבה מאוד מטרות. חשבנו על מספר בלוגים שונים מהסוג הזה, שנראה לנו שיש בהם צורך.

הכצעקתה לענייני זכויות עובדים – סיפורים על הלנת שכר, ניצול לרעה של כוח, מערכות לא מתפקדות ואנשים שצריכים לתפקד בהן. ובכלל, דיווחים מתוך זירת הקרב שכמעט כולם שוהים בה, יום יום, רוב היום.

הכצעקתה לערבים ישראלים – ערבים ישראליים מספרים כיצד זה לחיות בארץ שנעשית יהודית יותר מרגע לרגע.

החטטן – גוגל-גרופ, בשלב הראשוני, שעוסקת בחפירה עיתונאית. הכלל לפתיחת ת'רד הוא לשאול שאלה, והקבוצה יכולה לחפש את התשובות לשאלה הזו.

הרחבת אפליקצית האנדרואיד "ביי נו אוויל", והוספת רשימות אחרות (מוצרים שנוסו על חיות, למשל). פיתוח אפליקצית אייפון. היינו שמחים גם לעדכן את רשימת המוצרים שיש לנו כרגע, ולספק ברקודים לכל המוצרים הקיימים ברשימה.

פיתוח פרוייקט תרגום דו"ח גולדסטון – הן באמצעות הפצה ודברור, והן באמצעות הרחבת הפרויקט לתרגום מסמכים חשובים דומים.

דין אחד יהיה לכם – השוואת ענישה בעבירות זהות של יהודים ופלסטינים

יש כאן המון אפשרויות, ובטוח לא נצליח לעשות את כולן. אבל כדי שנצליח לעשות אפילו חלק, אנחנו זקוקים לעמותה ואנו זקוקים לכסף. נשמח אם תוכלו לתרום ולהפיץ את הפוסט הזה. ונשמח לכל רעיון או עצה. והמון תודה לכולכם על התרומות, העצות, ההפצה והרצון הטוב. זה משהו, האינטרנט הזה.

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter

17 תגובות

 • [...] הערה מנהלתית: איתמר כתב פוסט נוסף על העמותה שאנחנו מנסים להקים, שבו הוא מסביר מדוע היא מועילה וחיונית, ומה יהיו מטרותיה לעתיד. מומלץ מאד לקרוא. [...]

 • לא מבין מה הבעיה? יש את הקרן החדשה והם יעזרו.
  כנראה שצדק יותם פלדמן שטען השמאל זו עבודה והכל בכסף.
  תראו את ברוך מרזל ו"משמר השכונה" שלו או את ארגון השומר החדש שפועלים בהתנדבות.

  [Reply]

  רחביה ברמן Reply:

  כן, להסתובב לחפש נוכרים להרביץ להם במשמרת שבועית לא מחייבת או משהו זה ממש אותו דבר כמו עבודה יומיומית, מה גם שברית הבריונים של מרזל קיימת יומיים וחצי. השומר החדש זה ברובו של דבר חבר'ה שמגינים על רכושם-הם. אחלה השוואות.

  [Reply]

 • איתמר, כל המטרות נשמעות ראויות וטובות, אבל מעבר להצדקה להקמת העמותה אשמח (ואולי אחרים ישמחו גם) לשמוע תוכנית איך פעילות העמותה תאפשר באופן שוטף לשפר את הפעילויות האלה.

  אני מתחבט הרבה לגבי הניסוח, כי אני לא מכיר מלים בטרמינולוגיה שאינה עסקית-קפיטליסטית קרה ואכזרית לתאר את השאלות שלי, ומהיכרותי עם הפעילויות שלכם אין בי פקפוק בנכונות הרעיונות והאידאלים ויש בי ענוה רבה מול המחויבות שלכם והפעילות הברוכה שאתם כבר עושים. אבל, אולי, הרבה תורמים פוטנציאליים מתלבטים בשאלות אלה ולכן עדיף שאהיה חצוף (או ת'כלסי) ואשאל.

  1. מה התוכנית? אחרי עלויות ההקמה, מה ההוצאות השוטפות? מה הפחת על עלויות ההקמה? (או במלים אחרות, מה הסיכויים שאחרי שתיגמר המנה הראשונה של הכסף העמותה תיסגר בגלל חוסר אפשרות לממן אותה באופן שוטף)?
  2. מי התורמים שיוכלו לגבות את העמותה בהוצאות השוטפות? כמובן שהתשובה תלויה בתשובה הקודמת, כמה הן ההוצאות השוטפות. (גם כאן מדובר במדד לסיכון)
  3. מי מקבל שכר ומי לא? (אל תדאג, אני לא מתכוון להתמודד על משרה). כמובן שזה לגיטימי שמי שמשקיע מזמנו מרצו וכישוריו יזכה לשכר. אבל המעבר לשכר הוא גם מעבר מארגון בעל יכולות אינסופיות (בעקרון) לארגון עם מגבלת תקציב. אני לא מתכוון לכך במובן הציני – אלא לכך שהכוח של האקטיביזם הוא בהמונים ולא ביחידים. ההפרדה בין הפונקציונרים בתשלום לבין המתנדבים עשויה "לייבש" את האחרים ולכן חשוב לי, כתורם, לדעת איך היא תשפיע על האפקטיביות של הארגון.

  מצטער על השאלות שנראות "ציניות" אבל התקציב שלי לתרומות מוגבל (צריך שישאר מספיק בשביל להביא הביתה קצת קוויאר ושמפניה) וחשוב לי לנצל אותו היטב.

  [Reply]

  איתמר נוסף Reply:

  עודד,
  צריך להדגיש שני דברים. ראשית, העמותה כלל אינה הכרחית כדי ליצור פעילות. יעידו על כך מדרון חלקלק והכצעקתה, שני אתרים פעילים מאוד, שנראה לי, חדרו באופן משמעותי לשיח, ואשר פעלו עד היום באופן התנדבותי מלא.
  עמותה נדרשת לא בכדי ליצור פעילות, אלא לדבר אחד ויחיד- להיות מסוגל לגייס משאבים., וזה לא חשוב אם מדובר בתורמים פרטיים זעירים, אם מדובר בקרנות, אם מדובר בתמיכה ממשלתית או בהקצבה של האיחוד האירופי- כולם דורשים ישות משפטית שיכולה לקבל תרומות. בעיני, המטרה של הקמת העמותה היא לא להמשיך עוד מאותו הדבר, זה כאמור מתנהל ללא עמותה וללא תמיכה, אלא ליצור עוד.
  ושנית, אם התמיכה תיגמר, נו, אז העוד פעילויות שתלויות בעוד מימון מן הסתם לא יוכלו להמשיך. אבל זה קצת להקדים את העגלה לסוסים. לא חובה ליצור תכנית עסקית. אפשר להתקדם עקב בצד אגודל ולראות לאן מגיעים. מה הכי גרוע שיקרה? ההשקעה לא תחזיר את עצמה? כאן עולם המושגים הזה באמת לא רלוונטי.

  [Reply]

 • אפשר לעשות אצלכם שירות לאומי?

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  LOL!

  [Reply]

 • איתמר ושות'. תרמתי ואני סומך עליכם שתעשו הכי טוב שאתם יכולים.
  מהתגובה שלך לשאלה הראשונה אני לא בטוח שקיבלתם מספיק תגובות בונות לפוסט הראשון.
  כמי שעזר להקים עמותה דומה משהו בעבר, ארשה לעצמי לנסות.
  העצה הכי טובה היא שתצרו קשר עם כמה מהעמותות הקרובות לליבכם ותבקשו קצת הדרכה.
  יש המון דלתות לא ידועות שאפשר לפתוח ויש לא מעט בורות שקל ליפול אליהם עם כל הכוונות הכי טובות.
  משני הפוסטים עולה הרושם שאין לאף אחד מהמעורבים נסיון קודם, וזה באמת חשוב.
  אם אתם צריכים רשימת עמותות פוטנציאליות, תגיב וארחיב.
  חוץ מזה – המצב בשמאל היום הוא שההחזר על מאמץ גיוס תרומות מיחידים "קטנים" צפוי לדעתי להיות אפסי יחסית להוצאות ולסכומים שאתם מנסים לגייס.
  אבל יש פתרונות אחרים (קרנות, תורמים גדולים וכו')
  תודה על כל העבודה שאתם משקיעים.

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  אנחנו ננסה לפנות עמותה-עמותה, ולהשיג, בתקווה, כמה עצות. אבל אני חושש שאין תחליף להדרכה מסודרת מצד מי שזה המקצוע שלו.

  ואין לי ספק שהשגת תרומות מיחידים היא קטנה ביחס לסכומים שאנו זקוקים להם, אבל זו התחלה, במיוחד מאחר שאין לנו עדיין עמותה.

  [Reply]

 • הערה לגבי הכצעקתה לערבים, ראיתי פוסט ישן בו ניסיתם לפנות לערבים לשתף איתכם פעולה להקמתו (דומני באקטיבזמוס) הבעיה שהפוסט כתוב בערבית קלוקלת שקשה מאוד להבין אותה אלא אם אתה מנסה לתרגם את זה חזרה לעברית ןאז להבין "למה התכוון המשורר" לא יודע אם תרגתם אותה בעזרת תירגום אוטומטי (גוגל טראנזלייט) או מתרגם גרוע אבל אף אחד לא יבין מה כתוב שם.

  עצה שניה, עדיף לשתף פעולה עם אירגוני נשים ערבים ולמשל לספק להם את התשתית הטכנולגית של האתר עצמו כאשר הם יספקו את "התוכן". החברה הערבית יותר סגורה, התפשטות האינטרנט היא פחותה יותר (אם כי יחסית טובה) ואין סצנת בלוגים (שלא לדבר על בלוגספירה) ערה כך שקשה לי להאמין שאתר לבדו ללא "פעילים בשטח" תעבוד… לעומת זאת עמותות כמו כיאן שפועלות בעניין אלימות נגד נשים יהיה להם יותר "בשר"… כמובן ניתן לבנות מערכת שתכלול גם אפשרות לפניות דרך אימייל אבל זה לבדו (ללא מעורבות עם הקהילה) לא יספיק לדעתי.

  אתר של כיאן (אני לא קשור אליהם ויש אירגונים אחרים אך אני זוכר אותם כי ראיתי פעם פרסום שלהם – את האתר גוגלתי)
  http://www.kayan.org.il/he

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  הי,

  לבושתי איני יודע ערבית כלל. פנינו למתרגם ערבי, שתרגם את הקריאה בהתנדבות. לא ידעתי שהתרגום היה קלוקל. טוב לגלות.

  לגבי האתר, ברור לי שלא נוכל להקים אתר ולזנוח אותו. הרעיון הוא להקים שיתוף פעולה שיספק לאתר הזה עורכים ומתרגמים, ויצליח להפיץ אותו הלאה, בקרב יהודים וערבים כאחד.

  [Reply]

 • הרעיונות לפעילות טובים, אבל לא כולם חייבים להתבצע דווקא על ידי העמותה הזאת. למשל הכצעקתה לזכויות עובדים אפשר להציע לקו לעובד, הם בטח יהיו טובים בזה יותר מאקטיביסמוס.

  מיילינג ליסט לעיתונאים: מי שרוצה יכול גם היום להרשם לאקטלפט.

  בענייני הערבים אזרחי ישראל: בשותפות (רלוקה) יש תוכנית להקים "סוכנות ידיעות" שתתרגם ידיעות מהתקשורת בערבית ותדחוף אותן לתקשורת בעברית.

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  בזמנו הצעתי את הכצעקתה לזכויות עובדים לכוח לעובדים, שויתרו על התענוג. לא ניסיתי את קו לעובד, אבל אני לא משוכנע בכלל שהם יעשו את זה יותר טוב מאיתנו. אני לא יודע, כמובן, אבל אני חושב שעיקר הבעיה כאן אינו ידע אודות זכויות עובדים אלא ידע אינטרנטי. ואנחנו לא רעים בזה.

  אקט לפט אינו בדיוק מה שהתכוונו לו. אני יודע שלא הסברתי את זה היטב בפוסט, אבל אנחנו מתכננים מערכת שניתן יהיה להירשם אליה לפי סוגי מאבקים, ולסנן, למשל, מאבק מסוים מתוך הקטגוריה הזו.

  ערבים אזרחי ישראל – זה לא בדיוק מה שאנחנו מתכננים, למרות שזה נשמע מגניב.

  אבל זו לא הנקודה, בעצם. הנקודה היא שאקטיביסמוס יכול להיות כן שיגור לפרויקטים אקטיביסטיים. יש אלף רעיונות, חלקם טובים יותר וחלקם פחות. יש אלף טכנולוגיות שאפשר לפתח כדי לסייע למאבקים, ואלף אתרים שישיגו ויפיצו מידע. העמותה הזו, כפי שאני תופס אותה, אמור לספק תשתית למאבקים של אנשים אחרים, ליצור כלים עבורם.

  [Reply]

 • [...] לכל מי שתרם עד כה, ומבטיח לעדכן לגבי התפתחויות נוספות בעניין העמותה. Share and [...]

 • יוזמה ברוכה. מיזם אינטרנטי מסוג זה יכול לצאת לדרך רק כשאנשים מהשטח עושים אותו.
  אשמח לסייע במה שאוכל.

  [Reply]

 • [...] וגם בשביל תחזוק של תחנות רענון כאלו והקמתן של אחרות, אנחנו צריכים להקים עמותה. Share and [...]

 • Gee wikillers, that's such a great post!

  [Reply]

כתוב תגובה


Buy No Evil

קבלו עדכונים

באמצעות אימיילבאמצעות RSS
תרמו לנו. תמונה: stock.xchng

J14

המאבק הזה הוא של כולנו.

תגיות

4chan Accels BDS bit.ly Buy No Evil Digital Activism Decoded Fundamo Google Docs Google Forms Google Sites HBGary hollaback IP j14 Journalism in the age of data Jumo NOI notidfspokesman Redphone RSS seesmic SLAPP SMSSL SSL Tor tweetdeck TweetStats Twitter Analyzer VoIP א-תוואנה אדוארדו שובל אהוד עוזיאל או"ם אובמה אוטוסטרדת המידע אופטימיות אורן פרסיקו אזרחות זרה אחותי איילת שקד אייפון אינטרנט אינפוגרפיקה אינפורמציה איתמר ב אם תרצו אנדרואיד אנונימוס אנונימיות אנחנו אס.אס אפליקציה אקטיביזם אריאל ארכיון ארנון מוזס אתגר בוט בית-סוריכ בלוגרים בן דרור ימיני בנימין נתניהו בקעת הירדן בתים פתוחים גוגל גוגל דוקס גוגל טפסים גוגל מפות גוש שלום גזענות גיא סופט גיוס כספים גישה גלישה גרינפיס דה-לגיטימציה דו"ח גולדסטון דובר צה"ל דיוור אלקטרוני דיור דירה דני איילון דרום אמריקה האגודה לזכויות האזרח האיחוד האירופי החטטן הטרדה מינית הכצעקתה המכון לשלום של האו"ם הנהגה הסתה הפגנה הפגנות הצפנה הקרן החדשה לישראל התארגנות התארגנות קהילתית התחברות תראבוט התנדבות התנחלויות ודמוקרטית וורדפרס וידג'ט וידיאו ויזואליזציה ויקיליקס ויקיפדיה זכויות אדם חופש המידע חטטן חיפוש חרם צרכני טבלאות טוויטר טופס טכנולוגיה טרמפים יאהו יאהו-פייפס יאיר לפיד ידידי כדור הארץ ידיעות אחרונות יהודים יוסי גורביץ ימין ישראל ביתנו ישראל כץ ישראל פוסט ישראל שלי כסף כספות ליכוד ליכודניק מאבק אחד ביום מבקשי מקלט מדיה חברתית מדרון חלקלק מדריך מהגרי עבודה מועצת יש"ע מוצרים מוקד סיוע לעובדים זרים מחאה מחאה חברתית מחאת האוהלים מחסומים מידע מימון מירי רגב מכבסון מכתב מלחמה מלכ"ר מלקולם גלדוול מם ממשלה מנהיגות מעיין אלכסנדר מענק מצעד זכויות האדם מצרים משגב משחקי מחשב משטרה משטר ההיתרים משימה מתן כהן מתנדבים נווה שאנן ניתוח תעבורה נכבה נפתלי בנט נרטיב נשים סופר-מרקט סטטיסטיקות סיפור סכסוך סלולרי סמארטפון סמס סן פרנסיסקו סקייפ סקר עיראק עיתונות עכשיו עמותה עצומה עצמי ערבים ערכים פוליטיקה פטריק ריינבורוז פליטים פלסטינים פעולה אחת ביום פעילות פרובוקציה פרויקטים פרטיות פרנק הוברט פרסום פרסונליזציה ציונות צפריר בשן קהילה קוד פתוח קו לעובד קמפוס לכולנו קמפיין קריפטוס רונן שובל רועי צ'יקי ארד רועי תל רופאים לזכויות אדם ריטוויט רשימות רשת חברתית שאלון שוכרי דירות שיח שיח ג'ראח שי טובלי שינוי שי ניצן שכנוע שלטי חוצות שמאל שרת שתיל תביעה תביעת דיבה תומר פרסיקו תוסף תור תחנת כוח פחמית תחקיר תכנות תל אביב תקנון תקשורת תרגום תרומה תרומות