יולי 12, 2011
noam

חוק החרם – קריאה לפעולה

אתמול עבר אחד החוקים החשוכים יותר של הכנסת הנוכחית, שבפועל אוסר על צורת מחאה שעד כה היתה מובנת מאליה. זה עוד חוק בשרשרת חוקים שנועדו לפגוע בכל מי שלא מיישר קו עם מפעל ההתנחלויות בשטחים. ואם להוסיף חטא על פשע – העונש שיוטל על מפירי החוק אינו מאסר, אלא חוב כספי מכובד (עד 30,000 ש"ח לתביעה) שיגבו באמצעות ההוצאה לפועל. אי ציות אזרחי יתקל במנגנון בירוקרטי; אין מקום לדיסידנטים.

לפני כחצי שנה שחררנו את האפליקציה "Buy No Evil" שמטרתה להעלות מודעות לאן הולך הכסף מהמוצרים שאנחנו קונים, והרשימה הראשונה שפורסמה שם היתה זו של מוצרי ההתנחלויות. בצורה פחדנית משהו כתבנו שהאפליקציה לא מיועדת לעודד חרמות מכל סוג אלא רק לידע את הצרכן ולגרום לו לבצע החלטה מושכלת.

אנחנו מתלבטים כעת מה לעשות: מצד אחד, קריאה קטנה ברשתות החברתיות אתמול בלילה הוציאה לרחובות כמאה וחמישים אנשים תוך שעה, ואולי נכון יהיה לשכב על הגדר ולספוג את התביעות, אולי זה יסייע לתנועת המחאה שהחלה להיווצר כאן. אולי החוק הזה הוא מה שדרוש כדי לעורר אנשים למעשה.

מצד שני, אין לנו את המשאבים להתמודד עם תביעות כאלה. הקמת העמותה והפרויקטים שאנחנו עובדים עליהם גוזלים מאיתנו את מעט הזמן שיש לנו, והתמודדות עם תביעות ממתנחלים זה לא משהו שנשמח להתמודד איתו.

החוק יכנס לתוקף רק בעוד כמה ימים, ברגע שיפורסם ברשומות. יש עוד סיכוי שהוא יבוטל או ידחה, אבל פרק הזמן הזה מאפשר לנו לעשות כמה דברים:

1. לפרסם את הרשימה שאנחנו מתבססים עליה: קחו אותה, עדכנו אותה, בנו עליה ממשקים ופרסמו אותה על שרתים מחוץ לישראל. תוכלו להוריד אותה מכאן.

2. לקרוא לכמה שיותר אנשים להוריד ולהתקין את האפליקציה לאנדרואיד. תוכלו לעשות את זה כאן.

3. האפליקציה מיועדת לטעון רשימות שונות, כמו למשל מוצרים שנוסו על בעלי חיים או מוצרים המיוצרים על ידי מעסיקים נצלנים – בואו נבנה את הרשימות האלה.

4. למרות שמדובר בפלטפורמה בלבד אליה אפשר לטעון כל רשימה בכל נושא, במידה ונקבל חוות דעת שהאפליקציה מפרה את החוק, נאלץ לשקול להוריד אותה מהחשבון שלנו. מכיוון שממילא התכוונו לפתוח את הקוד שלה – נחפש מישהו שירצה להעלות אותה בחזרה למרקט.

5. לצעוק, לשלוח מיילים, טוויטים, יוני דואר, לכל מקום בעולם. אולי לחץ בין לאומי יצליח להוריד את החוק הזה ולהחזיר קצת כבוד לשלטון החוק בישראל.

אם יש לכם הצעות נוספות, כתבו לנו. אם יש לכם רעיונות לפעולות נוספות, שאינן קשורות, כתבו לנו. אתמול התארגנה הפגנה מציוץ. רק מעטים מבינים כמה כוח פוליטי יש לבנאדם אחד, כשהוא מעוניין בו. נשמח לכל הצעה או פעולה. זה הזמן. זה לגמרי הזמן.

 

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter

29 תגובות

 • איך בדיוק פותחים את הרשימה?
  ורשימה פשוטה (אם כי קצרה למדי) נמצאת פה:
  http://www.myisrael.org.il/action/wp-content/uploads/2010/05/List-of-boycotted-businesses.pdf

  [Reply]

 • ניתן לייבא את קובץ הCSV לכל תוכנת דטה בייס או גליון נתונים.
  בלינק המצורף יש דוגמה לייבוא לגליון נתונים של גוגל דוקס:
  https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AmxE5lONQD2ddHFLb01nclpBeXFBMmFmWTllaTdVdUE&hl=en_US

  [Reply]

 • ועכשיו גם בגרסת אתר רגיל:
  https://sites.google.com/site/buynoevil/

  [Reply]

 • קצרין ברשימה? מילא, ברקן, תקוע וכו' – אבל קצרין? WTF? ביזיתם את המטרה הטובה שלמענה אתם פועלים. לא דין רמת הגולן כדין השטחים. תתביישו.

  [Reply]

  אלעד Reply:

  ישראל כבשה את הגולן מסוריה ב-1967. 14 שנה שלטה ישראל בגולן באמצעות הממשל הצבאי. לאחר עליית הליכוד לשלטון, מדינת ישראל נקטה שני צעדים: היא החילה כאילו-סיפוח ("חוק רמת הגולן", 1981), וניסתה להכריח את התושבים בשטח הכבוש להפוך לאזרחי המדינה. שני הצעדים נכשלו: אפילו המעצמות ידידות ישראל לא הכירו בסיפוח הגולן הסורי, וכמעט כל התושבים סרבו להפוך לאזרחים ישראלים, ותבעו להישאר אזרחים סורים. מאבק אדיר התחולל, ושביתה כללית בת שישה חודשים הביאה לכניעה מצד ממשלת בגין, שהנפיקה תעודות זהות ללא ציון אזרחות.

  קצרין הוקמה ב-1976, בשטח כבוש.

  עכשיו תסביר לי בבקשה, מדוע הכיבוש כאן נראה לך פחות ממשי? יחסי ציבור טובים?

  [Reply]

  שטויות Reply:

  לא נכון בעליל, הדרוזים ברמת הגולן שמחו לקבל תעודות זהות ישראליות והחזירו אותן רק כאשר הבינו שישראל תחזיר את הרמה. אין ברמת הגולן אזרחים ללא זכויות ותחת כיבוש. זהו שקר גס.

  אם תשאל כמעט כל דרוזי איפה הוא מעדיף להיות הוא יגיד לך שבישראל. אבל מה זה משנה תחרים את מי שאתה רוצה.

  [Reply]

  אלעד Reply:

  שטויות?

  כתבת: "לא נכון בעליל, הדרוזים ברמת הגולן שמחו לקבל תעודות זהות ישראליות והחזירו אותן רק כאשר הבינו שישראל תחזיר את הרמה."

  זאת שטות. כמעט כולם סרבו לקבל תעודות, כמו שכתבתי, ורבים מאלה שקיבלו החזירו אותן. מה שכתבת אולי מעניין בתור היסטוריה אלטרניטיבית, אבל הוא פשוט שטות, או שקר, או הזייה. הנה המקור הכי ממסדי שהצלחתי למצוא, של המרכז לטכנולוגיה חינוכית במשרד החינוך: "בהשפעתה של סוריה, ומתוך הזדהות עם אחיהם שבסוריה, התנגדו הדרוזים לכיבוש הישראלי בגולן. עם החלת החוק הישראלי ברמת הגולן חולקו להם תעודות זהות ישראליות, אף שרובם סירבו לקבלן, וגם אלה שקיבלו החזירו אותן בשל האיום בחרם."
  http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=14801

  ועוד כתבת: "אין ברמת הגולן אזרחים ללא זכויות ותחת כיבוש. זהו שקר גס".

  בנוסח הזה, אכן זהו שקר גס. ולא כתבתי שום דבר דומה לזה. אמנם יש שם תושבים משוללי אזרחות, והם אינם אזרחים, ואמנם רבות מזכויותיהם נרמסות, והם אכן נתונים תחת כיבוש, אבל אכן אין שם "אזרחים ללא זכויות". אבל כאמור, לא טענתי כך. כדאי להתווכח עם הדעה המובעת, ולא עם דעה אחרת שהמצאת. לעשות כך, ולהציג את הצד השני כטוען דברי הבל, הרי זה שקר גס. ובפורמט הזה, בו קל לעקוב אחרי מה שנאמר, זה גם די טפשי.

  כתבת: "אם תשאל כל דרוזי איפה הוא מעדיף להיות הוא יגיד לך שבישראל."

  זה טיעון שאין לו שום אחיזה במציאות, והוא גם מאוד טפשי. העובדה היא, שהדרוזים ברמת הגולן, רובם ככולם, התנגדו ועודם מתנגדים לכיבוש הרמה, והתנגדו ועודם מתנגדים לקבלת אזרחות ישראלית, גם אחרי 44 (!) שנות כיבוש. אמנם ייתכן שעמוק בפנים "כל דרוזי" באמת "מעדיף" להיות בישראל — אני לא יכול להפריך זאת לחלוטין. אין לי את האמצעים העומדים לרשותך, לבחינת כליות ולב, ולהתעלמות מוחלטת מכל הנתונים המובהקים של המציאות הנגלית.

  "אבל מה זה משנה תחרים את מי שאתה רוצה."

  בשום שלב לא קראתי להחרים אף אחד ושום דבר. אבל מה זה משנה, נכון?

 • מי הכין את הרשימה הזאת בדיוק?

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  זו הרשימה של גוש שלום. היא בעליל רחבה מדי.

  [Reply]

  אילת Reply:

  מה זאת אומרת רחבה מידי?

  [Reply]

 • לי יש הצעה:
  תוסף לפיירפוקס שמשנה מילים בדף שנטען.

  מה הכוונה?
  נניח בדף כתוב שאני קורא "לחרנ על ההתנסלויוט"
  אז זה משנה את זה ל"חרם על ההתנחלויות"

  המפתח הוא משהוא כזה:
  חרנ –> חרם (חרנות –> חרמות – וכל הפעלים הנגזרים)
  התנסלויוט –> התנחלויות (התנסלוט –> התנחלות – וכל ההטיות)

  בצורה הזאת כותבים/בלוגרים יכולים לכתוב מה שהם רוצים ב"קודים".
  ואם מישהוא בא אליהם בטענות תמיד אפשר להתמם ולהגיד שכל מה שכתבת זה סתם קישקושים בג'בריש ומי שקורא את זה עם כל מני תוספים מוזרים לפיירפוק זבש"ו.

  נראה לי שעדיין מותר לקרוא לחרנ על ההתנסלויוט או שגם זה כבר לא חוקי??
  כמה זה תופס מבחינה חוקית אני לא יודע אבל זה ללא ספק מעלה את רמת המוגחכות של תאטרון האבסורד שנוצר כאן.

  מה אתם אומרים להשקיע על זה קצת זמן או שזה רעיון מיותר?
  אם יהיו רג'קטים חיוביים להצעה שלי אני מתחיל לעבוד עליה בסוף המבחנים שלי שזה מחר…

  [Reply]

 • ארני ההצעה שלך לא תעבוד,

  בעיקרון אתה יכול גם להצפין את כל הטקסט בהצפנה שבכלל לא תיהיה מובנת לאף אחד, אבל באיזשהו מקום תצטרך להגיד לאנשים איך לקרוא את זה. אם אתה אומר לאנשים איך לקרוא את זה אז אין הבדל בין זה לבין לפרסם את זה באינטרנט כרגיל.
  למשל, אתה יכול להגיד שהשרת שלך סתם שולח פקטים, ושאנשים מוזרים שמשתמשים במשהו בשם דפדפן ומתרגמים את זה ל-HTML ומשם לטקסט. זה לא יתפוס בשום מקום.

  אני לא באמת מאמין שיתבעו מישהו על בסיס החוק הזה, אני גם לא מאמין שהוא יעבור בג"ץ.
  אם יתבעו מישהו על בסיס החוק הזה, אפשר כמובן לעלות עם זה עד לעליון ושם לטעון שההתנחליות (כשאני אומר התנחליות אני מדבר על שטחים שהם בעליל לא שלנו, השטחים שנמצאים עמוק בתוך יהודה ושומרון, רמת הגולן ומזרח ירושליים (את שניהם סיפחנו), לא נחשבים בהגדרה שלי (שאלת הלגיטימיות של ההחזקה בשטחים לא משנה, אני מאמין שביה"מ יחשיב אותם כחלק אינטגרלי של המדינה)) לא חלק ממדינת ישראל לפי חוקים בינלאומיים.

  גם אם כן, יש דברים שחייבים לספוג. כמו שיש בצבא פקודה בלתי חוקית, כך במדינה יש חוק בלתי חוקי. אם החוק מפר את הבסיס של הדמוקרטיה שלנו, אין שום סיבה שנכנע לו.

  [Reply]

 • פתחתי את הרשימה באקסל ויצא לי ג'יבריש.
  גם אם יש מדריך מפורט איך להתעסק עם הקובץ הזה, 89 אחוז מהגולשים בקירוב יוותרו על התענוג……… :(

  [Reply]

 • לדעתי צריך לגבש גם רשימה של דברים שכן כדאי לקנות, בשבילי למשל, לקח הרבה מאוד זמן למצוא טחינה שלא מיוצרת בברקן (קריאה זהירה של האותיות הקטנות מראה שלמעשה אחווה מייצרים טחינה גם עבור כל שא ר החברות כמעט, כמו ניצת הדובדבן, אדמה וכו'- החברות האלה רק אורזות את זה).
  כצרכנית כבדה של טחינה, מצאתי את זה מטריד, וחיפשנו המון זמן תחליף שנרצה לקנות בלי לתמוך בהתנחלויות.
  אפשר להתחיל איפשהו רשימה כזו של אלטרנטיבות לדברים שקשה למצוא שלא מהשטחים. הג'ינג'ר, אגב, הוא בעיה אמיתי. כל הג'ינג'ר בארץ בא מתקוע.
  אם תתחיל רשימה כזו, אוכל לתרום כמה טיפים מהמטבח שלנו. לקח לנו זמן למצוא דברים ואשמח לשתף מנסיוני וללמוד מנסיונם של אחרים

  [Reply]

  מרמיט Reply:

  נו, אז איזו טחינה כן לקנות? בתור ג'אנקי כבד (כן, נו, גם של זה) אני במתח.
  (וגם אני לא ידעתי עד עכשיו שהטחינות של ניצה וכל השאר מיוצרות בברקן).

  [Reply]

  אלמוג Reply:

  תקנו אותי אם אני טועה, אבל טחינה אמארה וטחינה בארכה. גם אני הבנתי שרוב הטחינות האורגניות הן אותה תוצרת.

  [Reply]

 • עלמה, יש לפחות שני מגדלים של ג'ינג'ר בישראל, משק הרטמן במושב גן יאשיה, ומשק סטרץ במושב שקף. הבעיה היא שככל הנראה אפשר לקנות אצלם רק כמויות גדולות ורק בעונה (אוקטובר-דצמבר), ייתכן שאם יהיה ביקוש ההפצה שלהם תשתפר, ואפשר גם לקנות כמות גדולה ולהקפיא – הוא נשמר טוב מאוד בפריזר. ואגב, הג'ינג'ר של תקוע מיובא מהמזרח והוא מרוסס בכלור כחלק מתקנות משרד הבריאות (!), וזו כבר סיבה טובה להסתייג ממנו.

  [Reply]

  קורינה הסופרת Reply:

  מרוסס בכלור? ומוכרים את זה בחנויות טבע?
  רצה לזרוק מהמקרר.
  ועלמה, חלקי נא את גילוייך – שנדע.
  תודה.

  [Reply]

  קורינה הסופרת Reply:

  באשר לחוק החרם.
  אם אלף, עשרת אלפים, ארבע מאות אלף יכריזו ברבים שמחרימים – החוק יגוחך לאמיתו וייעלם כבדיחה רעה.
  ובאשר לבית המשפט – עניין הציבור בהחלט משחק תפקיד בשיקוליו, על כן על אחת כמה וכמה שאסור לשתוק, אסור להסכים להיות מופחד. אפשר להתעורר מהסיוט הזה, אם רק נפקח עיניים.
  בנ

  [Reply]

 • השאלה אם ניתן לתת השפעה כלכלית חזקה יותר ע"י משיכת כספי השקעות מגופים אשר פועלים בשטחים.
  הבעיה שלפי הרשימה של קואליציה למען השלום, חצי מהמשק מרוויח מהכיבוש.
  ניסיתי לבקש ממנהל ההשקעות אך הוא אמר שזו רשימה גדולה מדי.

  [Reply]

 • מפעל "בייגל" "בייגל" עבר לצפת:
  http://news.walla.co.il/?w=/0/1840974
  כדאי לעדכן ולקנות מיד הרבה בימים הקרובים כדי שיבינו שיש לנו כוח וכדאי להעתיק את שאר המפעלים מההתנחלויות.

  [Reply]

 • איתמר, אתה חייב לסדר פה מנוי אימייל לתגובות.
  ככה לא אדע לעולם איזו טחינה מותר לי לאכול.

  [Reply]

 • האם יש רשימה גם של בעלי מקצועות חופשיים?
  אני רוצה לבנות תוספת בניה במודיעין עילית, ומחפש מודד ואדריכל.

  [Reply]

 • למישהו יש מושג אם יקבי ברקן מיוצרים רק בחולדה או גם בברקן?

  [Reply]

 • אייל, אתה מטעה את מי שלא נכנס ללינק שצירפת על בייגל בייגל. הם יעברו לצפת רק בעוד ארבעה חודשים, ואין שום סיבה למהר לקנות מהם כרגע.

  [Reply]

  אייל Reply:

  באמת התבלבלתי והייתי צריך לכתוב עובר ולא עבר. מה שכן אם תהיה עליה בקניות בשבוע שאחרי שהם הודיעו על המעבר זה כנראה יופיע באיזה עיתון וייתן תמריץ לשאר החברות להעביר גם את העסקים לתוך הקו הירוק.

  [Reply]

 • אני הבנתי, אולי בטעות, שביצים של "גבעות עולם" משווקות על-ידי כמה משווקים, כולל גם "אדמה"? אבל לא כל הביצים של "הרדוף" ו"אדמה" הן מ"גבעות", ויש לחפש את החותמת "גע". שוב, תקנו אותי אם אני טועה. ראיתי גם קמח של גבעות עולם.
  יש מפעל שוקולד שנקרא "הולי קקאו", בהתנחלות.
  מי יכול/ה להמליץ לי על גזייה שאינה של "אמגזית"? בדיוק תכננתי לקנות לקמפינג של סוף החופש הגדול!

  [Reply]

 • היי, חיפשתי אתכם בקארדס אפ ולא מצאתי, איך אני מוצא אתכם שם?

  [Reply]

כתוב תגובה


Buy No Evil

קבלו עדכונים

באמצעות אימיילבאמצעות RSS
תרמו לנו. תמונה: stock.xchng

J14

המאבק הזה הוא של כולנו.

תגיות

4chan Accels BDS bit.ly Buy No Evil Digital Activism Decoded Fundamo Google Docs Google Forms Google Sites HBGary hollaback IP j14 Journalism in the age of data Jumo NOI notidfspokesman Redphone RSS seesmic SLAPP SMSSL SSL Tor tweetdeck TweetStats Twitter Analyzer VoIP א-תוואנה אדוארדו שובל אהוד עוזיאל או"ם אובמה אוטוסטרדת המידע אופטימיות אורן פרסיקו אזרחות זרה אחותי איילת שקד אייפון אינטרנט אינפוגרפיקה אינפורמציה איתמר ב אם תרצו אנדרואיד אנונימוס אנונימיות אנחנו אס.אס אפליקציה אקטיביזם אריאל ארכיון ארנון מוזס אתגר בוט בית-סוריכ בלוגרים בן דרור ימיני בנימין נתניהו בקעת הירדן בתים פתוחים גוגל גוגל דוקס גוגל טפסים גוגל מפות גוש שלום גזענות גיא סופט גיוס כספים גישה גלישה גרינפיס דה-לגיטימציה דו"ח גולדסטון דובר צה"ל דיוור אלקטרוני דיור דירה דני איילון דרום אמריקה האגודה לזכויות האזרח האיחוד האירופי החטטן הטרדה מינית הכצעקתה המכון לשלום של האו"ם הנהגה הסתה הפגנה הפגנות הצפנה הקרן החדשה לישראל התארגנות התארגנות קהילתית התחברות תראבוט התנדבות התנחלויות ודמוקרטית וורדפרס וידג'ט וידיאו ויזואליזציה ויקיליקס ויקיפדיה זכויות אדם חופש המידע חטטן חיפוש חרם צרכני טבלאות טוויטר טופס טכנולוגיה טרמפים יאהו יאהו-פייפס יאיר לפיד ידידי כדור הארץ ידיעות אחרונות יהודים יוסי גורביץ ימין ישראל ביתנו ישראל כץ ישראל פוסט ישראל שלי כסף כספות ליכוד ליכודניק מאבק אחד ביום מבקשי מקלט מדיה חברתית מדרון חלקלק מדריך מהגרי עבודה מועצת יש"ע מוצרים מוקד סיוע לעובדים זרים מחאה מחאה חברתית מחאת האוהלים מחסומים מידע מימון מירי רגב מכבסון מכתב מלחמה מלכ"ר מלקולם גלדוול מם ממשלה מנהיגות מעיין אלכסנדר מענק מצעד זכויות האדם מצרים משגב משחקי מחשב משטרה משטר ההיתרים משימה מתן כהן מתנדבים נווה שאנן ניתוח תעבורה נכבה נפתלי בנט נרטיב נשים סופר-מרקט סטטיסטיקות סיפור סכסוך סלולרי סמארטפון סמס סן פרנסיסקו סקייפ סקר עיראק עיתונות עכשיו עמותה עצומה עצמי ערבים ערכים פוליטיקה פטריק ריינבורוז פליטים פלסטינים פעולה אחת ביום פעילות פרובוקציה פרויקטים פרטיות פרנק הוברט פרסום פרסונליזציה ציונות צפריר בשן קהילה קוד פתוח קו לעובד קמפוס לכולנו קמפיין קריפטוס רונן שובל רועי צ'יקי ארד רועי תל רופאים לזכויות אדם ריטוויט רשימות רשת חברתית שאלון שוכרי דירות שיח שיח ג'ראח שי טובלי שינוי שי ניצן שכנוע שלטי חוצות שמאל שרת שתיל תביעה תביעת דיבה תומר פרסיקו תוסף תור תחנת כוח פחמית תחקיר תכנות תל אביב תקנון תקשורת תרגום תרומה תרומות