אפר' 8, 2012
איתמר שאלתיאל

מכתב פתוח לארנון מוזס

מר מוזס שלום,

ב-8 בינואר, 2012, הודיע יאיר לפיד כי בכוונתו לרוץ לכנסת. הוא עזב את משרתו בחדשות ערוץ 2 לאחר ההודעה, אך המשיך לכתוב טור שבועי במוסף "7 ימים" בעיתונכם. מאחר שאני סמוך ובטוח ש"ידיעות אחרונות" לא מעוניין להיחשד בהטייה אחר פוליטיקאי אחד, וכי שמו הטוב ומקצועיותו של העיתון עומדים לנגד עיניך, דומני כי טורו של לפיד מציב בעיה מסוימת בפני העיתון, וברצוני להציע פתרון לבעיה זו.

מדובר בפתרון פשוט למדי: על "ידיעות אחרונות" לספק לכל ראש מפלגה בישראל טור מקביל ב-"7 ימים". אמנם פתרון זה אינו הוגן כלפי מתמודדים לכנסת ה-19, שבדומה ללפיד טרם נבחרו, אולם אין לדרוש מעיתונך צעדים מוגזמים מדי.

ברור שמוסף כ-"7 ימים" עלול להתקשות לספק טור שבועי לכל ראש סיעה, ולכן כדאי לשקול הענקת פיצוי כספי לראשי 13 הסיעות הקיימות בכנסת. מבירור שערכתי עולה כי מודעת עמוד ליד טורו של לפיד עולה בין 70 ל-100 אלף שקלים. על מנת שלא להקשות על עיתונכם, פיצוי של 70 אלף שקלים מדי שבוע לכל סיעה יהווה פיצוי הולם בהחלט. מדובר ב-910 אלף שקלים שיחולקו מדי שבוע לסיעות הקיימות בכנסת.

עם זאת, חישוב קצר מעלה כי מרגע ההודעה על ריצה לכנסת עד היום כתב לפיד 13 טורים שבועיים, ויש לפצות גם על כך את ראשי הסיעות. הסכום המדובר הוא 11,830,000 שקלים, שאני סמוך ובטוח כי ראשי הסיעות יסכימו לקבלו בפריסת תשלומים חודשית, על מנת להימנע מלהקשות על עיתונך.

לתשובתך אודה,

בברכה,

איתמר שאלתיאל

הערה: לא הצלחתי למצוא את האימייל של ארנון מוזס, ולכן בכוונתי לפרסם את הפוסט הזה בעמוד הפייסבוק של ידיעות אחרונות. אם אתם מסכימים, אתם מוזמנים לעשות זאת גם כן.

עדכון:
בטור ב-13 בינואר ב-"7 ימים" כתב לפיד את המלים הבאות: "איני מתכונן לשעבד את המדור הזה (ובוודאי שלא את יושרתו של העיתון המארח אותו) לדרכי הפוליטית החדשה, ובשבוע הבא הוא יחזור למתכונתו הרגילה, כולל הבדיחות על חשבונה של זוגתי-שתחיה, אבל השבוע נדמה לי שמן הראוי – באופן חד-פעמי – שאסביר מה קרה". אני לא קורא קבוע של הטורים של לפיד, אבל זכורה לי מהומה מסביב לטור האחרון שלו, שבו הוא משווה בין הקמת התנחלויות על אדמה פלסטינית לבין עישון ג'וינטים. נדמה לי שמדובר בשעבוד יושרתו של העיתון המארח, אבל אולי ב"ידיעות" חושבים אחרת.

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter

12 תגובות

 • זה לא מספיק: צריך לתת במה/פיצוי גם למי שאינם ראשי סיעות קיימות, אבל ירצו לרוץ לכנסת, כמו לפיד. (ר' ברגמן נ' שר האוצר).

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  ודאי. אבל לשם נוחות החישוב, הסתפקתי ב-13 הסיעות הקיימות. נגיע לשם ונראה איך נמשיך.

  [Reply]

 • כמובן שמבחינה אתית על לפיד להתפטר ועל ידיעות לפטרו. עם זאת, אסור לשכוח של"ראשי סיעות" שמפלגתם חברה בכנסת הנוכחית יש יתרון עצום על פני לפיד ועל פני כל מתמודד חדש אחר – יש להם יתרון תקציבי לפי חוק מימון מפלגות.

  כך שאם כבר אנחנו נכנסים לחישובים חשבונאיים, המעשה של ידיעות מאזן במעט את שדה המשחק עבור לפיד לעומת שאר ראשי המפלגות שלמפלגתם מנדטים בכנסת הנוכחית (אם כי דבריך נכונים לגבי כל מי שרשימתו אינו חברה בכנסת הנוכחית).

  [Reply]

 • אני לא מסכים עם גישתך.

  יאיר לפיד עדיין לא איש ציבור, הוא לא הודיע באיזו מסגרת ירוץ לבחירות ובכלל, אין מועד נתון לבחירות עדיין! אין שום סיבה שיפסיק לפרסם את הטור שלו בידיעות.
  נוסף לזאת, לסיעות האחרות שאותן יש "לפצות" כבר יש במה, קהל מצביעים, תקציב ופעילים וגם, לקראת הבחירות, זמן רב במהלך שידורי תעמולת הבחירות.

  יאיר לפיד צריך מעכשיו ועד מועד הבחירות הלא ידוע להפסיק לעסוק לחלוטין במשלח ידו בגלל שזה "לא פייר"?

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  הי דביר,
  אני מעתיק תגובה שכתבתי בפייסבוק שלי שנראית לי רלוונטית:
  לא מזמן קבע היועמ"ש שנינו אבסדזה לא תוכל להשתתף ב"רוקדים עם כוכבים" מאחר שהופעה ממושכת תוכל להתפרש כטובת הנאה. עכשיו, לפיד אינו פוליטיקאי מכהן ולכן זה פחות רלוונטי לגביו. אבל זה מאוד רלוונטי ל"ידיעות אחרונות", שמספק ללפיד במה (ומשלם לו עבורה!). ידיעות לא חייב לפצות אף אחד. אבל אם הוא מעוניין לא להיראות כעיתון מוטה, המינימום שהוא יכול לעשות הוא לא לספק ללפיד את הבמה הזו. החישוב הכלכלי רק נועד להראות במונחים כלכליים את סוג ההטבה שמספק ידיעות ללפיד.
  שלא לדבר על כך שלפיד קושר את עצמו לנוני מוזס בקשר לא בריא. את סוג ההטבה שלפיד קיבל עלול מוזס למנף, אם ירצה, כאשר לפיד יהיה בכנסת.

  אבל הנה התייחסות נקודתית לכמה נקודות שהעלית:
  א. אין לי דרך לשקלל כמה שווה, בשקלים, הבמה שיש לפוליטיקאים אחרים, ודאי גם שחוקי מימון מפלגות מפלים לטובה סיעות קיימות עם ייצוג בכנסת. אבל זה לא באמת רלוונטי, נכון? הטענה שלי היא כנגד ידיעות, ופחות כנגד לפיד. ידיעות מעניק במה מרכזית במיוחד לפוליטיקאי אחד, על חשבון פוליטיקאים אחרים. אם העיתון לא חפץ להיתפס כמוטה, הוא צריך, למצער, להפסיק להעניק ללפיד את הבמה הזו.
  ב. אכן, יאיר לפיד צריך להפסיק לעסוק לחלוטין בכתיבת טורים בידיעות. כן, בגלל שזה לא פייר. או, בלשונו של לפיד, זה משעבד את יושרתו של העיתון המארח.

  [Reply]

 • בידיעות דווקא היה כלל מצוין – לא נותנים לפוליטיקאי טור שבועי.
  עם יאיר לפיד נשבר הכלל הזה, כשלפיד ממשיך לקבל תשלום שהוא סוג של מימון מפלגה בסך עשרות אלפי שקלים עבור טור בשבוע.

  [Reply]

 • דביר, יאיר לפיד הוא פוליטיקאי.
  האיש מקיים קמפיין פוליטי.

  בעצם העובדה שידיעות נותן לו במה ששווה עשרות מיליוני שקלים עד הבחירות הוא מממן את הקמפיין שלו.

  המימון הזה לא מגיע סתם.
  מישהו חושב שיאיר לפיד יוכל להתנגד למה שידרוש נוני מוזס, אחרי שהוא הצליח להכניס אותו לכנסת ואולי לממשלה?

  וכן, לנוני מוזס ולרשת ידיעות יש הרבה בעיות רגולציה של בעלויות צולבות שהם רוצים לפתור על מנת לעשות עוד הון.

  [Reply]

  דביר Reply:

  יוסי,

  אני מסכים שיש ניגוד עניינים. אבל במדינה שלנו קשה למצוא פוליטיקאים שחפים מניגוד עניינים (השר האחראי על המשטרה בא ממפלגתו של אדם שנמצא תחת חקירה משטרתית ארוכת שנים… ולא זעו אמות הספים).

  כל עוד הטור של לפיד לא פוליטי בצורה בוטה, וכל עוד לא הוכרז מועד לבחירות – אני באופן אישי לא רואה פסול בפרסומו. כתיבה של הגיגים אישיים כאשר אין שום מסגרת פוליטית ברורה אינה תעמולה בעיניי – בייחוד כשכתיבה זו מהווה את משלח ידו במשך שנים.

  [Reply]

  גרייף Reply:

  מה? הוא מפרסם בעמוד הפייסבוק שלו "תנו לי 15 מנדטים ואני אחזיר את מעמד הביניים לשלטון" – זו עמימות? הבן אדם רץ לכנסת. רק בגלל שאין לו שם למפלגה לא אומר שהוא לא רץ לכנסת – והטור הזה הוא פלטפורמה פוליטית בכל מובן של הביטוי. מה קרה שכל תומכי לפיד מוכנים לעשות Pause על ההגיון הישר רק כי אולי הוא ייכנס לקואליציה במקום ש"ס? לא סבלנו מספיק כשהצבעתם לשינוי?

  [Reply]

  דביר Reply:

  גרייף,

  ראשית, אני לא תומך של לפיד. אני מצביע מרצ.

  אין ספק שיש לאדם שאיפות פוליטיות אבל לא כל טקסט של פוליטיקאי הוא תעמולה. האם שיעור של הרב עובדיה יוסף הוא תעמולת בחירות? אולי צריך לאסור עליו להעביר שיעורי תורה, או לחילופין, לחייב את אותה המסגרת לתת לפוליטיקאים מכל המפלגות להעביר שיעורים?

 • מי שקורא משהו של קבוצת ידיעות, מגיע לו, וכל השאר זה פרטי פרטים.

  [Reply]

כתוב תגובה


Buy No Evil

קבלו עדכונים

באמצעות אימיילבאמצעות RSS
תרמו לנו. תמונה: stock.xchng

J14

המאבק הזה הוא של כולנו.

תגיות

4chan Accels BDS bit.ly Buy No Evil Digital Activism Decoded Fundamo Google Docs Google Forms Google Sites HBGary hollaback IP j14 Journalism in the age of data Jumo NOI notidfspokesman Redphone RSS seesmic SLAPP SMSSL SSL Tor tweetdeck TweetStats Twitter Analyzer VoIP א-תוואנה אדוארדו שובל אהוד עוזיאל או"ם אובמה אוטוסטרדת המידע אופטימיות אורן פרסיקו אזרחות זרה אחותי איילת שקד אייפון אינטרנט אינפוגרפיקה אינפורמציה איתמר ב אם תרצו אנדרואיד אנונימוס אנונימיות אנחנו אס.אס אפליקציה אקטיביזם אריאל ארכיון ארנון מוזס אתגר בוט בית-סוריכ בלוגרים בן דרור ימיני בנימין נתניהו בקעת הירדן בתים פתוחים גוגל גוגל דוקס גוגל טפסים גוגל מפות גוש שלום גזענות גיא סופט גיוס כספים גישה גלישה גרינפיס דה-לגיטימציה דו"ח גולדסטון דובר צה"ל דיוור אלקטרוני דיור דירה דני איילון דרום אמריקה האגודה לזכויות האזרח האיחוד האירופי החטטן הטרדה מינית הכצעקתה המכון לשלום של האו"ם הנהגה הסתה הפגנה הפגנות הצפנה הקרן החדשה לישראל התארגנות התארגנות קהילתית התחברות תראבוט התנדבות התנחלויות ודמוקרטית וורדפרס וידג'ט וידיאו ויזואליזציה ויקיליקס ויקיפדיה זכויות אדם חופש המידע חטטן חיפוש חרם צרכני טבלאות טוויטר טופס טכנולוגיה טרמפים יאהו יאהו-פייפס יאיר לפיד ידידי כדור הארץ ידיעות אחרונות יהודים יוסי גורביץ ימין ישראל ביתנו ישראל כץ ישראל פוסט ישראל שלי כסף כספות ליכוד ליכודניק מאבק אחד ביום מבקשי מקלט מדיה חברתית מדרון חלקלק מדריך מהגרי עבודה מועצת יש"ע מוצרים מוקד סיוע לעובדים זרים מחאה מחאה חברתית מחאת האוהלים מחסומים מידע מימון מירי רגב מכבסון מכתב מלחמה מלכ"ר מלקולם גלדוול מם ממשלה מנהיגות מעיין אלכסנדר מענק מצעד זכויות האדם מצרים משגב משחקי מחשב משטרה משטר ההיתרים משימה מתן כהן מתנדבים נווה שאנן ניתוח תעבורה נכבה נפתלי בנט נרטיב נשים סופר-מרקט סטטיסטיקות סיפור סכסוך סלולרי סמארטפון סמס סן פרנסיסקו סקייפ סקר עיראק עיתונות עכשיו עמותה עצומה עצמי ערבים ערכים פוליטיקה פטריק ריינבורוז פליטים פלסטינים פעולה אחת ביום פעילות פרובוקציה פרויקטים פרטיות פרנק הוברט פרסום פרסונליזציה ציונות צפריר בשן קהילה קוד פתוח קו לעובד קמפוס לכולנו קמפיין קריפטוס רונן שובל רועי צ'יקי ארד רועי תל רופאים לזכויות אדם ריטוויט רשימות רשת חברתית שאלון שוכרי דירות שיח שיח ג'ראח שי טובלי שינוי שי ניצן שכנוע שלטי חוצות שמאל שרת שתיל תביעה תביעת דיבה תומר פרסיקו תוסף תור תחנת כוח פחמית תחקיר תכנות תל אביב תקנון תקשורת תרגום תרומה תרומות