נוב' 15, 2014
noam

איך תפסה המשטרה את מפיץ סרטון ההסתה נגד שי ניצן

נעם ר.

ב-11 לינואר 2011 סמוך לשעה 19:20 דפקו שלושה שוטרים על דלת דירה ברעננה. האדם שפתח את הדלת הזדהה כאורי ברעם, סוכן ביטוח בהווה ומתקשר בעברו, ונחשד שפרסם יום אחד קודם סרטון הקורא לרצוח את מי שהיה אז פרקליט המדינה, שי ניצן. השוטרים אזקו אותו, נטלו איתם כמה מחשבים וציוד נלווה שמצאו בסלון, ולקחו אותו איתם לתחנת המשטרה. בחקירתו הכחיש ברעם כל קשר לסרטון, אך בידי המשטרה היו כל הראיות שהיו צריכים על מנת להרשיע אותו, וכעבור ארבע שעות בחדר החקירות הוא נשבר והודה שהוא זה שהפיץ את הסרטון. מהלך משפטו של ברעם מספק הצצה מעניינת לדרכי הפעולה של המשטרה שהובילו לאיתורו ומעצרו בתוך יממה מרגע הפרסום, ואת אלה אנסה להציג ברשימה זו. במהלך המשפט הועלו טענות על אכיפה מוטית לרעת הימין, טענות מעניינות בפני עצמן שהתקבלו חלקית על ידי השופטת, אך אלה ראויות לדיון נפרד.

בלילה שבין ה-9 ל-10 לינואר 2011 פרסם אדם כלשהו סרטון הקורא לרצח שי ניצן באתר "וידלר", ושלח דוא"ל לשורה של אנשים, ביניהם עיתונאים, במטרה להפיץ אותו. הדוא"ל נראה כאילו נשלח מהכתובת sar@justice.gov.il, השייכת לשר המשפטים. בבוקר ה-10 לינואר, אחרי שדבר קיום הסרטון הוזכר ברדיו, הוסר הסרטון מהאתר, וסרטון אחר הועלה, המנסה להסביר את הסרטון הראשון, וגם הוא הוסר זמן קצר אחר כך. אותו אדם גם התקשר לכמה מהנמענים במטרה "להסביר" את הסרטון תוך שהוא מספק ראיות שהוא זה ששלח את הדוא"ל המקורי. באותו זמן הוחלט בשב"כ ובמשטרה לברר אם מדובר ב"איום חם" על חיי פרקליט המדינה, וצוות של שלושה שוטרים (עם עזרה של עוד כמה מחוץ למשטרה) הוקם במטרה לאתר את המפיץ. שני עיתונאים שקיבלו את הסרטון, רועי שרון מערוץ 10 ואמוץ שפירא מרשת ב', התבקשו להעביר את הדוא"ל שקיבלו לרשות החוקרים, ובדיקה פשוטה של ההדרים (Headers) שלו הראתה שהוא נשלח מכתובת IP השייכת לאינטרנט זהב ומדומיין השייך לאתר בשם lovesite.co.il.

מנהל אבטחת המידע בחברת אינטרנט זהב, אופיר ליבר, בדק ומצא כי הכתובת נמצאת בשימוש אתר lovesite והעביר לידי חוקרי המשטרה את פרטי הבעלים, ניר נגר. המשטרה יצרה איתו קשר והודיעה לו כי הוא דרוש לחקירה באופן מיידי, ויחד עם שוטר הם עברו על הלוגים של השרת ומצאו כי טרם שליחת הדוא"ל על הסרטון, שלח אותו משתמש הודעות לשתי כתובות אחרות: baram78@gmail.com ו-

etisharabi858@gmail.com, מכתובת IP בפולין שהתבררה כשרת פרוקסי. כאן עשתה המשטרה שני דברים: הגישה צו בית משפט לגוגל לקבלת כתובות ה-IP מהן ניגשו לתיבות הדוא"ל, ועשתה שימוש במנוע חיפוש על מנת למצוא שימושים קודמים בכתובת, מוצאת אתרים בהם הגיב משתמש שהזדהה בכתובת הדוא"ל הזו ובשמו האמיתי.

ברגע שהיו בידיה שני הדברים האלה, הוציאה צו לקבלת זהותו של המשתמש בכתובת ה-IP של תיבות הדוא"ל, ושלחה את השוטרים לכתובת בה הוא רשום. כשנכנסו השוטרים לדירה, מצאו את המחשב דלוק, מחובר לג'ימייל, ובו הודעה שהתקבלה מהכתובת הפיקטיבית sar@justice.gov.il. בדיקה פיזית של הדיסק מהמחשב מצאה עקבות לכניסות רבות לאתר "וידלר" באמצעות החשבון בו פורסם סרטון ההסתה, כניסות רבות לאתר lovesite ממנו בוצעו שליחות הדוא"ל, קבצי וידאו בשמות "סרטון ההסתה נגד שי ניצן", ו-"קריאות לרצוח את שר הביטחון אהוד ברק", עקבות לקובץ מחוק בשם "הסרט שלי", תוכנות המאפשרות שימוש בפרוקסי, ודברים נוספים שקשרו את ברעם להפצתם.

***

לפני שאבחן את הטעויות של ברעם, אקדים ואומר שהדיון ברשימה זו הוא תיאורטי בלבד ולא נועד לעודד איש לעבור על החוק. עם זאת, האמצעים שאזכיר הם כולם חוקיים ושימוש בהם מותר ולעיתים אף מומלץ על מנת לשמור על הפרטיות בעת השימוש ברשת.

הטעויות של ברעם הן רבות ומגוונות. הוא עבד מהמחשב האישי שלו בלי נקיטת אמצעי זהירות בסיסיים ברמת מערכת ההפעלה, הוא השתמש בכתובת הדוא"ל האישית שלו באותו שימוש יחד עם פעולותיו החתרניות, הוא התחבר לרשת האינטרנט מהבית שלו ללא שימוש ב-"Tor", הוא יצר קשר עם אנשים אליהם נשלח הדוא"ל (אמוץ שפירא מציין כי הוא ניסה לעוות את קולו, אך זה האזכור היחיד של העניין), ולבסוף: הוא דיבר בחקירה לאחר שהוזהר שהוא חשוד.

אדם אחראי יותר היה משתמש במערכת הפעלה מאובטחת דוגמת Tails שגם מעבירה את כל תעבורת הרשת דרך Tor, וגם מוחקת כל זכר לשימוש שנעשה בה בצורה שתקשה מאוד על שחזורו.

אדם אחראי יותר, גם בזמן שימוש במערכת ההפעלה הזו לא היה מתחבר לרשת מהבית שלו בחיבור הרשום על שמו. הוא היה יכול למצוא רשת וויפי פתוחה ברחוב ולהשתמש בה כך שגם אם בדרך כלשהי היתה נחשפת, לא היתה מקושרת אליו בצורה ישירה כל כך.

אדם אחראי יותר לא היה עושה בדיקות באמצעות כתובת הדוא"ל הראשית והפרטית שלו.

אדם אחראי יותר לא היה משתמש בשירות ישראלי לשליחת מיילים אלא היה יכול למצוא 20 אלטרנטיבות שונות.

אדם אחראי יותר לא היה יוצר קשר מהטלפון שלו ובכלל בעצמו עם הנמענים בנסיון לשכנע אותם או להסביר את עצמו.

אדם אחראי יותר היה שותק ברגע שהיו אומרים לו שהוא חשוד בעבירה, לפחות עד שהיה מתייעץ עם עורך דין.

ולא פחות חשוב, אדם אחראי יותר לא היה מחזיק בתפישת עולם מעוותת הרואה ברצח כאמצעי לגיטימי לשום דבר, קל וחומר על מנת להביע דעה גזענית וחשוכה.

Share and Enjoy:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Reddit
  • Twitter

תגובה אחת

  • כל הכבוד למשטרה. עכשיו בבקשה תגלו אותה נחישות מול אלפי המשתמשים שקוראים לרצח של שמאלנים וערבים בפנים גלויות ובלי שום שטויות של שרתים מאובטחים וכתובות מוסוות. או שהמשטרה פועלת ככה רק כשמדובר בהסתה נגד מישהו מהמערכת?

    [Reply]

כתוב תגובה


Buy No Evil

קבלו עדכונים

באמצעות אימיילבאמצעות RSS
תרמו לנו. תמונה: stock.xchng

J14

המאבק הזה הוא של כולנו.

תגיות

4chan Accels BDS bit.ly Buy No Evil Digital Activism Decoded Fundamo Google Docs Google Forms Google Sites HBGary hollaback IP j14 Journalism in the age of data Jumo NOI notidfspokesman Redphone RSS seesmic SLAPP SMSSL SSL Tor tweetdeck TweetStats Twitter Analyzer VoIP א-תוואנה אדוארדו שובל אהוד עוזיאל או"ם אובמה אוטוסטרדת המידע אופטימיות אורן פרסיקו אזרחות זרה אחותי איילת שקד אייפון אינטרנט אינפוגרפיקה אינפורמציה איתמר ב אם תרצו אנדרואיד אנונימוס אנונימיות אנחנו אס.אס אפליקציה אקטיביזם אריאל ארכיון ארנון מוזס אתגר בוט בית-סוריכ בלוגרים בן דרור ימיני בנימין נתניהו בקעת הירדן בתים פתוחים גוגל גוגל דוקס גוגל טפסים גוגל מפות גוש שלום גזענות גיא סופט גיוס כספים גישה גלישה גרינפיס דה-לגיטימציה דו"ח גולדסטון דובר צה"ל דיוור אלקטרוני דיור דירה דני איילון דרום אמריקה האגודה לזכויות האזרח האיחוד האירופי החטטן הטרדה מינית הכצעקתה המכון לשלום של האו"ם הנהגה הסתה הפגנה הפגנות הצפנה הקרן החדשה לישראל התארגנות התארגנות קהילתית התחברות תראבוט התנדבות התנחלויות ודמוקרטית וורדפרס וידג'ט וידיאו ויזואליזציה ויקיליקס ויקיפדיה זכויות אדם חופש המידע חטטן חיפוש חרם צרכני טבלאות טוויטר טופס טכנולוגיה טרמפים יאהו יאהו-פייפס יאיר לפיד ידידי כדור הארץ ידיעות אחרונות יהודים יוסי גורביץ ימין ישראל ביתנו ישראל כץ ישראל פוסט ישראל שלי כסף כספות ליכוד ליכודניק מאבק אחד ביום מבקשי מקלט מדיה חברתית מדרון חלקלק מדריך מהגרי עבודה מועצת יש"ע מוצרים מוקד סיוע לעובדים זרים מחאה מחאה חברתית מחאת האוהלים מחסומים מידע מימון מירי רגב מכבסון מכתב מלחמה מלכ"ר מלקולם גלדוול מם ממשלה מנהיגות מעיין אלכסנדר מענק מצעד זכויות האדם מצרים משגב משחקי מחשב משטרה משטר ההיתרים משימה מתן כהן מתנדבים נווה שאנן ניתוח תעבורה נכבה נפתלי בנט נרטיב נשים סופר-מרקט סטטיסטיקות סיפור סכסוך סלולרי סמארטפון סמס סן פרנסיסקו סקייפ סקר עיראק עיתונות עכשיו עמותה עצומה עצמי ערבים ערכים פוליטיקה פטריק ריינבורוז פליטים פלסטינים פעולה אחת ביום פעילות פרובוקציה פרויקטים פרטיות פרנק הוברט פרסום פרסונליזציה ציונות צפריר בשן קהילה קוד פתוח קו לעובד קמפוס לכולנו קמפיין קריפטוס רונן שובל רועי צ'יקי ארד רועי תל רופאים לזכויות אדם ריטוויט רשימות רשת חברתית שאלון שוכרי דירות שיח שיח ג'ראח שי טובלי שינוי שי ניצן שכנוע שלטי חוצות שמאל שרת שתיל תביעה תביעת דיבה תומר פרסיקו תוסף תור תחנת כוח פחמית תחקיר תכנות תל אביב תקנון תקשורת תרגום תרומה תרומות