אוג' 28, 2010
איתמר שאלתיאל

החרמת מוצרי ההתנחלויות, או איך עושים חרם צרכני

"גוש שלום" פרסמו לפני זמן מה את רשימת המוצרים שמיוצרים בהתנחלויות. אם אתם מתכוונים להחרים מוצרי התנחלויות, הרשימה הזו היא מקור מידע חשוב. מאידך, היא אחד הדברים הבלתי שימושיים ביותר שיצא לי להביט בהם. אני מכיר את הרשימה הזו כבר זמן מה, אבל אני לא מכיר אף אחד שממש השתמש בה. הבעיה העיקרית, כמובן, היא גודלה – הרשימה הזו ענקית, מפורטת, ולא מסודרת מאוד.

הדבר החיובי העיקרי ברשימה הזו הוא שהיא מחולקת לקטגוריות: מזון ומשקאות, מוצרי בית וכו'. כדי שהרשימה תהיה אפקטיבית, החלטתי לחלק אותה לרשימות קטנות יותר, מבוססות על הקטגוריות הנ"ל. אבל, מאחר שהטבלה הזו לא מועתקת כראוי לאקסל או לוורד, הסתפקתי בטבלה השימושית ביותר, בקטגוריית מוצרי המזון. מוצרי מזון אנשים קונים באופן קבוע, ומדובר בדרך כלל בקניה לא בררנית – מוצרי מזון עולים פחות מכיסאות של כתר, למשל, ואדם יכול להרשות לעצמו לקנות מוצרים כאלו ואחרים מבלי להקדיש לכך תשומת לב. לכן, רשימת מוצרי המזון שמיוצרים בהתנחלויות היא גם השימושית ביותר.

ראשית, הנה הרשימה בקובץ אקסל. שנית, עבור מי שרוצה משהו קצת יותר יפה ושימושי, הנה היא מחולקת היטב בקובץ וורד, ועשיתי גם גרסת פנקס שמותאמת לגודל דף A5.

קובץ הוורד הוא בן חמישה עמודים. העמוד הראשון הוא תוכן העניינים. העמודים הבאים מפרטים את מוצרי ההתנחלויות לפי, במשוער, המקום שלהם בסופר-מרקט. העמוד השני, למשל, מוקדש ל-4 טבלאות: ירקות ופירות, תבלינים, שמנים וביצים. העמוד השלישי מוקדש למוצרי המקררים: סלטים, מוצרי חלב, בשר ודגים.

אם אתם הולכים לסופר, אתם יכולים לאתר את המוצרים שבכוונתכם להחרים לפי סוג המוצר והאזור הכללי שבו הוא נמצא. זו רק רשימה, כמובן. היא היתה יכולה להיות יעילה בהרבה לו מישהו היה טורח להפוך אותה לפנקס מסודר, ואם לצד כל שם מוצר היה מופיע גם לוגו המותג שמייצר אותו, כדי להפוך את העסק לוויזואלי יותר. אין לי זמן לעשות זאת, כמו שאין לי זמן לסדר את שאר המוצרים שמופיעים בטקסט של "גוש שלום", אבל כל מי שירצה לעשות זאת יזכה בברכה ובלינק. רשימות מפורטות בהרבה מופיעות באתר Who Profits. אם מישהו רוצה לעשות עבודה כלשהי עם האתר הזה, בכלל תבוא עליו הברכה.

כמו כן, דרך נוחה להשתמש בפנקס הזה היא לעבור עליו בפעם הראשונה, לפני שמדפיסים אותו, ולהדגיש את המוצרים שאתם קונים בדרך כלל. כך תדעו להימנע מקנייתם בקלות.

הערה חשובה ופחדנית: מאחר שחוק חדש עומד לעבור, שאוסר על קריאה להחרמת מוצרים מהשטחים, אני, כמובן, לא מעודד איש להשתמש ברשימה הזו. חלילה לי. הרשימה הזו אינה אלא דוגמא לדרך שבה ניתן לבצע חרם צרכני, והיא נועדה אך ורק להדגיש את החשיבות של אפיון תוכן – יצירת תוכן שמיש. אם אתם רוצים לקרוא להחרמת מוצרים מסוימים, לכל הפחות תדאגו לכך שניתן יהיה להשתמש ברשימות שלכם.

התמונה: מכאן

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter

40 תגובות

 • [...] This post was mentioned on Twitter by ygurvitz, Itamar Sha'altiel. Itamar Sha'altiel said: פוסט חדש באקטיביזם הוא קוד פתוח: החרמת מוצרי ההתנחלויות, או איך עושים חרם צרכני http://bit.ly/bIToY3 [...]

 • רשימה מעניינת, בעיקר בכך שמרוב עצים היא מעלה שאלה משמעותית מאוד על היער: נשארו מוצרים שלא מיוצרים בהתנחלויות? מה המקור לריבוי המוצרים הזה, באוכלוסיה של 300,000 איש? מימון ממשלתי? תמיכה? אלו הם יעדים יותר אפקטיביים לתקיפה. בלי הטבות לא תהייה תעשייה בהתנחלויות. באוף-טופיק, זו בדיוק כוונתי בדיון שניהלנו בתכנית הרדיו של במחשבה שנייה אודות ההפגנות. להזכירך, ציינתי אז שהן חלופה קלה (מדי) למאבק אמיתי, היינו – פוליטי. הרבה יותר מורכב לפעול לחסימת כל ערוצי ההטבות ויצירת יחס שווה לתעשיות בשטחים ובמרכז הארץ. למשל.
  אישית, אני משתדלת לא לקנות יינות ברקן או גולן, פטריות תקוע ושאר מוצרים שעולים על שולחני, ולא מהיום. הרציונל אינו ההחרמה אלא הצהרה כלכלית פשוטה: אני לא מממנת את מה שאני מתנגדת לו. כדאי אולי לכן לשנות קצת את הז'רגון. זה יכול לסייע לגייס יותר אנשים לעניין הזה.

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  יש המון, המון, המון חברות ישראליות שמרוויחות מהכיבוש. קשה לפעמים להעלות על הדעת כמה חברות כאלה ישנן. אבל מאחר שהתמיכה הממשלתית במקומות הללו היא, כרגע, בלתי מסויגת, ומאחר שקשה מאוד יהיה לשכנע את הממשלה הנוכחית להוריד את התמיכה, חרם אישי נראה כמו פתרון ראוי.

  ואני לא בטוח שבלי הטבות לא תהיינה חברות שפועלות בהתנחלויות. עובדים ערבים באים בזול. מאוד בזול. הכיבוש, במובנים רבים, משתלם כלכלית.

  [Reply]

  רענן Reply:

  מהשחרור!

  [Reply]

  עדן Reply:

  לא לשכוח שפרט לתמיכה הממשלתית, יש גם את הגמדים הקטנים שעושים עבודה במחיר שווה לכל נפש – הפלסטינים.
  והם צריכים את העבודה, ובמיוחד משום שזה חלק ממנגנון הכיבוש – לנקז את הכלכלה המקומית לתוך הכלכלה הישראלית.

  והם לא ממש יכולים להפסיק עם זה ככה סתם, כי יש להם משפחות להאכיל.

  [Reply]

 • אגב, הרשימה לא מלאה. לדוגמא, תחקיר עצמאי העלה לאחרונה שיקב יתיר של יינות כרמל עושה שימוש בחשאי בענבים שמקורם בסוסיא, כלומר בהתנחלויות. אני מניח שיש עוד מקרים כאלה שחמקו מרשימת הגוש.

  לגבי הפיכת הרשימה לשמישה יותר, לו המשאבים הטכניים היו עומדים לרשותי, הייתי הופך אותה לבסיס נתונים של ברקודים (שניתן לעדכון על ידי המשתמשים, כמובן) ופועל דרך אפליקציית טלפון. כך תוכל לצלם מוצר, ללחוץ בכפתור ומסך הטלפון יהפוך לירוק או אדום בלי שתצטרך לרדת לפרטים.

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  אתה צודק לגמרי. שווה לעדכן את זה.
  וכן, זה מאוד זקוק לאפליקציה. אתה מכיר מישהו שיכול להרים כזה דבר?

  [Reply]

  noam Reply:

  אני אדאג להרים את זה כאפליקציה בסיסית לאנדרואיד, ואולי גם כאתר ברשת

  [Reply]

  יורם Reply:

  האם יש כבר אפליקציה כזו?

 • תוספת לרשימה: חלק מהביצים שנמכרות בניצת הדובדבן תחת המותג של החנות מקורן ב"גבעות עולם". על האריזה לא כתוב מה מקור הביצים, אבל על הביצים עצמן יש חותמת ובה ראשי התיבות מ"ר – משק רן, המשק של אברי רן.  

  [Reply]

 • קודם כל תודה רבה על הרשימה, הפצתי בפייסבוק על מנת שכל מכרי ובני משפחתי ידעו מה ואיפה לקנות. הכי טוב ישראלי

  [Reply]

  ישראל הקטנטונת.. Reply:

  הו! בדיוק מה שרציתי לומר :) הרשימה הזו שימושית מאד גם למי שדווקא רוצה לתמוך באותם אנשים
  שהגיעו להתיישב במקומות מסוכנים ולעיתים קשים למחיה בארץ – ע"פ החוק, ובהתאם למדיניות הממשלה.

  כמוני.

  "כמוני" רוצה לתמוך הכוונה.. לי אין אומץ ללכת לגור בארץ אפילו בתחומי הקו הירוק אבל על גבול שטחי הרשות.

  נ.ב.
  לא נראה לי ששמתם לב, אבל "הכיבוש" כפי שאנחנו רואים אותו (= נוכחות ומשטר צבאי) בשטחי הגדה ועזה.. הסתיים עם מבצע חומת מגן ולאחריו עופרת יצוקה ופינוי עזה. אנחנו כבר לא שם.. והם מושלים בעצמם באופן מוחלט – כבר החל משנת 2001. ע—-ש—-ו—-ר. כן, כן. עשור שלם.

  הכיבוש כפי שהם רואים אותו – שהוא נכון לשטחים ולתל אביב באותה מידה.. אכן לא הסתיים.
  וגם לא יסתיים עד שיהיה רוב ערבי בישראל (מבחינתם כמובן)

  נו, בהצלחה להם עם זה.

  סאלאמת..

  [Reply]

 • [...] "אז עכשיו כל אחד יכול לקחת אותי לבית משפט על זה שאמרתי משהו רע על ישראל (או על מוצרי התנחלויות) [...]

 • http://digitalwords.net/?p=605
  אי־ציות: קריאה לחרם.
  לקרוא, לשכפל בשמך (בתגובה לפוסט, בבלוג, בפייסבוק, וכו׳), להפיץ. מסה קריטית של אנשים שלא מצייתים היא משהו שאי אפשר להמעיט במשמעות שלו.

  [Reply]

 • תודה רבה לכם!!!

  בפעם הבאה שאלך לקניות אדע ממי כן לקנות.
  יום יבוא והבועה שאתם חיים בה תתפוצץ.
  כמו כן אדאג להעביר את הרשימה הזאת לכל מכריי ע"מ שידעו איך הם יכולים לתרום לעסקים שבעליהם מחרפים את נפשם על הגנת המדינה שלנו.

  ושוב תודה.

  [Reply]

  דניאל Reply:

  יום יבוא גם ואתה תלמד מה זה זכויות אדם ותלמד שכמו שלא תסכים שיקחו לך, ככה אנחנו לא מסכימים שמישהו ירוויח מכך שהוא גזל זכויות אדם של אדם אחר.

  [Reply]

  yoav Reply:

  זכויות אדם?
  מה עם תושבי שדרות ועוטף עזה? מה עם תושבי הצפון שנמצאים תחת סיכון תמידי?
  מתי הלכת להפגין נגד ירי של רקטות לתוך מרכזי אוכלוסיה?
  מתי הפגנת נגד הטרור ששורר בכבישי הצפון שנובע מחוסר הציות העקבי של ערביי ישראל לחוקי התנועה שם?
  כמה נוסחאות פשוטות:
  יש מתנחלים אין קסאמים.
  יש גדר הפרדה אין אוטובוסים מתפוצצים.

  מי לקח למי? מה זה פלסטין? איפה יש אזכור למדינה כזאת?

  [Reply]

  יוני Reply:

  טעות: זה לא כשיש מתנחלים אין קסאמים, זה כשרוב הצבא מגוייס לשמור על המתנחלים בשטחיהכבושים, (והמתנחלים גומלים לצבא בתג מחיר והרס בסיס צבאי) אז הם יכולים להיות בשקט ולא אנחנו בשטחי מדינת ישראל.

 • מצטרף ליואב ומודה לכם על הרשימה.
  מקווה שבשלום עכשיו ימשיכו להדביק מדבקות על מוצרים שיוצרו בהתנחלויות, זה מאוד יקל עלי ועל רבים אחרים באיתור המוצרים שאותם נרצה לקנות.
  תודה ושבת שלום.

  [Reply]

 • אניעם? גבינות רמת הגולן? מה להם ולהתנחלויות?

  [Reply]

  d Reply:

  יש ילדים טפשים שלא למדו או לא היו פה כשצהל כבש את רמת הגולן. כן חביבי, רמת הגולן היא שטח שנכבש על ידי ישראל ב67 ואמנם סופח למדינה בניגוג לחוק הבינלאומי, אך כל זה לא משנה את העובדה שהשטח כבוש ותושביו המקוריים הם איכרים סורים , והתושבים שנשארו נאנסו לקבל אזרחות ישראלית או להיות מגורשים.

  [Reply]

  אמיר Reply:

  הדרוזים "נאנסו" לקבל אזרחות ישראלית?
  הדרוזים יודעים באיזה צד של הפרוסה מרוח החמאה.
  מי שחושב ש"תל אביב" היא לא התנחלות, כי זה מה שנתן לנו האו"ם…
  איזו מדינה אחרת "ניתנה" על ידי האו"ם? כל המדינות תפסו את מקומן בכח הזרוע, או כבשו אזור או שכמה כוחות זהים בכוחם התאחדו.

  למקרה ומישהו פספס, דעא"ש לא מכירים בהסכם "סייקס פיקו".
  אז אני לא אוהב לקרוא להפחדה ו"דעא"ש על הגדרות".\

  שטח כבוש – מי יודע מתי ובאיזו אמנה "הומצא" המושג?

  [Reply]

 • בכלל, יש מוצרים נוספים מרמת הגולן
  ככל הידוע לי, אזור התעשיה קצרין, הוא בגבול הקו הירוק

  [Reply]

  d Reply:

  אולי תלמד להסתכל במפה?? הקו הירוק הוא גבולות 67, כל רמת הגולן היא מחוץ לקו הירוק, אלא אם כן הורידו אותה לשפת הכינרת.

  [Reply]

 • תודה על הרשימה, אפיץ אותה לכל ידידי, כך שלמרות השינאה שיוקדת מכם , אתם לפחות עוזרים במשהו, וכך כל מי שרוצה לעזור להתנחלויות ולא מכיר את הרשימה, ך יוכל בעזרתכם לקנות ולתמוך.
  אגב הכינו גם עידכון כולל תאריך
  תודה!
  עמנואל

  [Reply]

 • קיבלתי במייל של החברה את הרשימה בצרוף בקשה לקנות רק ממוצרים המופעים ברשימה…
  ואכן אני משתדל ללכת עם הרשימה ולקנות מוצרי התנחליות.
  תודה על עבודת השטח המקיפה שעשיתם, אתם אכן מקצוענים… מעולם לא הייתי חושב על לבדוק היכן יוצר המוצר….
  אני בטוח שהחרם שלכם יהיה משמעותי שכן הבחירות במהלך שנות קיומה של מדינת ישראל הראו בצורה ברורה איזה אחוז אתם מיצגים באוכלוסיה ( רמז: מר"צ שהיא ימין הזוי מבחינתכם עומדת על 3 מנדטים שהם פחות מ 2% מהאוכלוסיה…)
  שוב תודה,
  איתי

  [Reply]

 • הי,
  מה השגעתם להחרים,
  אתם לא יודעים את ההסטוריה של ישראל
  ואתם שמחרימים אתם עושים את זה רק לרעתכם.
  הולכים עם הערבים יד ביד.

  מטומטמים.
  הא

  [Reply]

 • הגדילו לעשות! הצטרפו לחרם על ישראל כולה! רשימות מוצרים ישראלים מאינטל ועד לבייצה האחרונה מופצות לאורך ולרוחב. רגע להתאבד אפשר גם יותר בפשטות. יש אתרים שמציעים גם את זה בהצלחה!

  [Reply]

  תודה Reply:

  אפס.

  [Reply]

 • טוב – אתה בטח לא תרצה שאבלבל אותך עם העובדות, אבל אני לא יכולה להתאפק..

  בוא נשחק משחק – מי כבש את מי?

  למשל עטרות:

  עטרות היה מושב עובדים ששכן כ-11 ק"מ צפונית לירושלים, ליד הכפר הערבי קלנדיה ובסמוך לשדה התעופה עטרות שנבנה בידי הבריטים. היישוב פונה במלחמת העצמאות והוחרב בידי ערביי הכפרים הסמוכים. לאחר כיבוש האזור במלחמת ששת הימים הוקם בסמוך אזור התעשייה עטרות.

  אדמת עטרות נרכשה על ידי החברה להכשרת היישוב בשנת 1912 עבור קרן קיימת לישראל‏‏[3] מתושבי הכפרים הערביים קלנדיה, ג'דירה וביר נבאללה. בשנת 1914 התיישבה במקום קבוצת פועלים מבני העלייה השנייה שנקראה קבוצת קלנדיה בין חברי הקבוצה שמות שמאוחר יותר הפכו למפורסמים בתנועה הציונית לוי אשכול, יעקב פת, ברל כצנלסון ומאיר רוטברג

  נ.ב.
  בכל אזורי התעשייה שהזכרת מועסקים פלסטינאים ובחלקם גם בדואים ודרוזים – מבחינתם ביחס לאופציות
  ברשות הפלסטינאית – זו עבודה טובה מאד. אז את מי אתה קורא להחרים? (מבלי כמובן לעשות את זה רשמית)

  [Reply]

  d Reply:

  אז מה אתה אומר?? שיש להחזיר כל רכוש נדלני לבעליו המקוריים לאחר האיחוד בין ישראל לשטחים הכבושים?? תזהר במה שאתה רוצה, כי כמעט כל הנדלן בישראל שייך במקור לבעלים פלסטינים שנושלו, אז אם ההגינות מחייבת להחזיר רכוש שאבד כתוצאה ממלחמה לבעליו החוקיים אפשר לסגור את המדינה. או בעצם לא צריך לסגור- פשוט לחוקק חוקים גזעניים שמגבילים בעלות על רכוש על פי ההשתייכות האתנית.
  האמת שלא צריך לנסח אותם מחדש, פשוט לתרגם מגרמנית, רק לשנות כל jude לערבי..

  [Reply]

 • [...] כפול: קודם כל, רשימות יכולות לעבוד לתועלת שני הצדדים: רשימת המוצרים מההתנחלויות (שהיום על פי חוק אסור להחרים) אבל גם אותה רשימה יכולה [...]

 • [...] כפול: קודם כל, רשימות יכולות לעבוד לתועלת שני הצדדים: רשימת המוצרים מההתנחלויות (שהיום על פי חוק אסור להחרים) אבל גם אותה רשימה יכולה [...]

 • בס"ד

  תודה רבה לכם על הרשימה
  אני בעזרת ה' יתברך מתכוון בלי נדר לקנות מוצרים אלה כדי לחזק את ידי המתנחלים שומרי משמרת הקודש
  וכמובן אפיץ רשימה זו לקרובים וחברים שיעזרו לחזק את גושי ההיתישבות החשובים

  ה' ישמור אתכם ושיהיה שבוע טוב :)

  [Reply]

 • הרבה זמן חיפשתי רשימות טובות של מוצרי התנחלויות,
  כדי שיהיו עבורי בעדיפות ראשונה לקנייה לפני כל מוצר אחר,
  והנה דווקא באתר של כל הרוע בעולם, מצאתי את שביקשה נפשי.

  תודה לכם !

  גם מצואה ניתן לזבל אדמה…

  [Reply]

 • רמת הגולן??
  פה חשדתי..

  [Reply]

 • שאלה לנועם, האם קיימת אפליקציה לאנדרויד

  [Reply]

 • הרבה זמן אני מחפש רשימה של מוצרים שמיוצרים ביו"ש כדי לקנות מהם, עכשיו אני יודע ואפיץ לכל הקרובים והחברים שלי:)

  [Reply]

 • תודה רבה על הרשימה. עכשיו אדע אילו מוצרים הולכים לכיסם של המתנחלים ואקנה אותם.

  [Reply]

 • מיד מוסיפה לרשימת הקניות !
  תודה ושלום :)

  [Reply]

כתוב תגובה


Buy No Evil

קבלו עדכונים

באמצעות אימיילבאמצעות RSS
תרמו לנו. תמונה: stock.xchng

J14

המאבק הזה הוא של כולנו.

תגיות

4chan Accels BDS bit.ly Buy No Evil Digital Activism Decoded Fundamo Google Docs Google Forms Google Sites HBGary hollaback IP j14 Journalism in the age of data Jumo NOI notidfspokesman Redphone RSS seesmic SLAPP SMSSL SSL Tor tweetdeck TweetStats Twitter Analyzer VoIP א-תוואנה אדוארדו שובל אהוד עוזיאל או"ם אובמה אוטוסטרדת המידע אופטימיות אורן פרסיקו אזרחות זרה אחותי איילת שקד אייפון אינטרנט אינפוגרפיקה אינפורמציה איתמר ב אם תרצו אנדרואיד אנונימוס אנונימיות אנחנו אס.אס אפליקציה אקטיביזם אריאל ארכיון ארנון מוזס אתגר בוט בית-סוריכ בלוגרים בן דרור ימיני בנימין נתניהו בקעת הירדן בתים פתוחים גוגל גוגל דוקס גוגל טפסים גוגל מפות גוש שלום גזענות גיא סופט גיוס כספים גישה גלישה גרינפיס דה-לגיטימציה דו"ח גולדסטון דובר צה"ל דיוור אלקטרוני דיור דירה דני איילון דרום אמריקה האגודה לזכויות האזרח האיחוד האירופי החטטן הטרדה מינית הכצעקתה המכון לשלום של האו"ם הנהגה הסתה הפגנה הפגנות הצפנה הקרן החדשה לישראל התארגנות התארגנות קהילתית התחברות תראבוט התנדבות התנחלויות ודמוקרטית וורדפרס וידג'ט וידיאו ויזואליזציה ויקיליקס ויקיפדיה זכויות אדם חופש המידע חטטן חיפוש חרם צרכני טבלאות טוויטר טופס טכנולוגיה טרמפים יאהו יאהו-פייפס יאיר לפיד ידידי כדור הארץ ידיעות אחרונות יהודים יוסי גורביץ ימין ישראל ביתנו ישראל כץ ישראל פוסט ישראל שלי כסף כספות ליכוד ליכודניק מאבק אחד ביום מבקשי מקלט מדיה חברתית מדרון חלקלק מדריך מהגרי עבודה מועצת יש"ע מוצרים מוקד סיוע לעובדים זרים מחאה מחאה חברתית מחאת האוהלים מחסומים מידע מימון מירי רגב מכבסון מכתב מלחמה מלכ"ר מלקולם גלדוול מם ממשלה מנהיגות מעיין אלכסנדר מענק מצעד זכויות האדם מצרים משגב משחקי מחשב משטרה משטר ההיתרים משימה מתן כהן מתנדבים נווה שאנן ניתוח תעבורה נכבה נפתלי בנט נרטיב נשים סופר-מרקט סטטיסטיקות סיפור סכסוך סלולרי סמארטפון סמס סן פרנסיסקו סקייפ סקר עיראק עיתונות עכשיו עמותה עצומה עצמי ערבים ערכים פוליטיקה פטריק ריינבורוז פליטים פלסטינים פעולה אחת ביום פעילות פרובוקציה פרויקטים פרטיות פרנק הוברט פרסום פרסונליזציה ציונות צפריר בשן קהילה קוד פתוח קו לעובד קמפוס לכולנו קמפיין קריפטוס רונן שובל רועי צ'יקי ארד רועי תל רופאים לזכויות אדם ריטוויט רשימות רשת חברתית שאלון שוכרי דירות שיח שיח ג'ראח שי טובלי שינוי שי ניצן שכנוע שלטי חוצות שמאל שרת שתיל תביעה תביעת דיבה תומר פרסיקו תוסף תור תחנת כוח פחמית תחקיר תכנות תל אביב תקנון תקשורת תרגום תרומה תרומות