ספט' 4, 2010
איתמר שאלתיאל

אינפוגרפיקה: ליצור מפות בגוגל מפות

הוויכוח על חרם השחקנים על אריאל הוא כנראה הדוגמא הטובה ביותר למה השתבש בשיח הציבורי בישראל. כיצד נשכחה ההחלטה המקורית, הבלתי-לגיטימית, של התיאטראות בישראל להופיע בהתנחלות, ועכשיו כולם מתווכחים על הלגיטימיות של החרם, והאם אמנות צריכה להיות פוליטית או לא. עידן לנדו פרסם לא מזמן כמה עובדות על אריאל, בהתבסס על דו"ח בצלם. כדאי לקרוא אותו, כדאי גם לקרוא את הדו"ח, לפחות את החלק בו שמוקדש לאריאל.

אבל הדבר הראשון שהיה חסר לי זו אינפוגרפיקה כלשהי. שפה תופסת היטב פעולה, היא תופסת קצת פחות טוב תיאורים, ודאי תיאורים גיאוגרפיים. בדו"ח בצלם יש כמה מפות, אבל אין סיבה לא לעשות מפה אינטראקטיבית יותר. אז, בהתבסס על הדו"ח, הנה המפה שעשיתי בגוגל-מפות. הנקודות הכחולות מציינות כפרים פלסטינים. הנקודות הירוקות מציינות התנחלויות. השטח הכחול הגדול מציין את שטחה המוניציפלי של אריאל:

View אריאל in a larger map

המפה הזו שימושית בעיני מפני שהיא מראה היטב כמה דברים חשובים: גודלה האדיר של שטחה המוניציפלי של אריאל, שמכסה אזורים נרחבים שאינם בנויים; איזה מסלול צריכים פלסטינים כיום לעבור כדי להגיע מסלפית לכיפל-חארס (הכביש הצהוב במפה, לעומת הכביש האדום, שהיה פעיל בעבר); וכיצד אריאל מתפרסת לרוחב, כדי לחתוך את הרצף הטריטוריאלי הפלסטיני.

אז איך עושים זאת?

ראשית, יש וידיאו:

למי שרוצה טקסט מפורט, הרי הוא כאן:

יצירת מפה חדשה

 1. לכו לגוגל מפות (אם אין לכם חשבון בגוגל, פתחו חשבון)
 2. לחצו על My Maps > Create new map. אם אתם רוצים לערוך מפה קיימת, לחצו על Edit.
 3. הוסיפו כותרת ותיאור למפה.
 4. השתמשו באייקונים שמצד ימין למעלה של המפה כדי להוסיף מקומות, קווים ואזורים מצוירים.

האייקונים מצד שמאל למעלה משמשים ליצירת נקודות ציון וליצור אזורים במפה

אייקון הבחירה והעריכה

לחיצה על האייקון הזה תאפשר לכם לבחור מקומות, לזוז בקלות על המפה (באמצעות לחיצה של העכבר וגרירה שלו) ולערוך מקומות שכבר הוספתם למפה.

אייקון הוספת נקודת ציון

לחיצה על האייקון הזה תאפשר לכם להוסיף נקודות ציון נוספות למפה.

 

אייקון הוספת קו או צורה

לחיצה על האייקון הזה תפתח תפריט חדש, שבו תוכלו לבחור אם להוסיף קו, קו שנצמד לכבישים קיימים או אם ברצונכם לשרטט צורה.

עריכת מקומות, קווים ושרטוטים

ניתן לערוך כל אחד מהאלמנטים שהוספתם למפה באמצעות לחיצה עליו. לחיצה על נקודת ציון, למשל, תפתח חלון קטן, שבו תוכלו להוסיף כותרת והסבר ולשנות את צבע נקודת הציון.

 

לחיצה על האייקון של נקודת הציון תפתח חלון קטן נוסף, שבו תוכלו לבחור צבע או צורה אחרים.

ניתן להוסיף קישורים ועיצוב לטקסט באמצעות לחיצה על הקישור Rich Text, ואז עריכת הטקסט כמו במסמך וורד רגיל.

אם לוחצים על הקישור Rich Text, מגלים שאחת מהאפשרויות היא הוספת תמונה. (האייקון הימני ביותר, בצורת תמונה). לחיצה עליו תפתח שדה שבו ניתן להוסיף קישור למקום שבו התמונה מופיעה.

ניתן להוסיף סרטי יוטיוב לטקסט באמצעות לחיצה על Edit HTML, והכנסת קוד ה-Embed של הסרטון לשדה.

כדי להטמיע את המפה בעמוד אינטרנט או לקבל קישור לחלוק עם חברים, לחצו על הקישור Link, שמופיע בתפריט העליון של המפה, מצד ימין.

Share and Enjoy:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Reddit
 • Twitter

9 תגובות

 • [...] This post was mentioned on Twitter by Itamar Sha'altiel, activismos. activismos said: מפת אריאל בגוגל, ואיך תוכלו לעשות זאת לבדכם http://bit.ly/d6dYLm [...]

 • יישר כח על יצירת המפה ועל ההסבר המפורט

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  תודה :)

  [Reply]

 • גוגל מפות הוא כלי חשוב ביותר, ולא רק לאינפוגרפיקה. מבחינתי, הוא כלי עזר לוגיסטי חינמי חסר תחליף, וההיבטים התעמולתיים שלו הם בונוס. התכונות שלו, כמו עריכה משותפת, שימוש בשכבות מידע, חלוקת שטח לאזורים, התוויית מסלולים בין נקודות, וכו', מאפשרות להשתמש בו כדי לתכנן ולארגן פרויקטים מסוגים מסויימים, כמעט ללא עזרים נוספים.

  אני חושב שהוא צריך להיות חלק מהציוד הסטנדרטי של כל פרויקט אקטיביזם שיש לו היבטים מרחביים (תיאום בין צוותים שפועלים במקביל, ארגון צעדות, הסעות, חלוקת פלאיירים – מה לא, בעצם).במסגרת עיר לכולנו, למשל, השתמשנו בו ככלי העיקרי בשני פרויקטים – תליית פלריגים ואירגון מערך המשקיפים בקלפיות – שאין לי מושג איך הם היו עובדים בלעדיו.

  אם יהיה לי זמן, אולי אני אנסה לכתוב על זה פוסט.

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  פוסט! בהחלט.

  [Reply]

 • באמת איתמר, כל הדברים שאתה מציג פה הם תלושים מהמציאות (מלבד המפות), עושה רושם כאילו אתה חי בשווייץ ובא להטיף איך לחיות בישראל, לא ריאלי ולא מכובד.

  [Reply]

  איתמר שאלתיאל Reply:

  אבל אני חי בישראל. וכיצד הדברים שאני מציג כאן הם תלושים מהמציאות?

  [Reply]

 • תודה רבה, עשית לנו את היום. משמח את הלב לראות איך אריאל ושאר היישובים מתפתחים במהירות.

  [Reply]

 • [...] תחום זה נהנה מהתפתחות רבה בשנים האחרונות וניתן לראות שילוב אינפוגרפיקה הולך וגובר בעיתונות היומית, בעיקר במדורי הספורט והחדשות וכן באתרי אינטרנט. [...]

כתוב תגובה


Buy No Evil

קבלו עדכונים

באמצעות אימיילבאמצעות RSS
תרמו לנו. תמונה: stock.xchng

J14

המאבק הזה הוא של כולנו.

תגיות

4chan Accels BDS bit.ly Buy No Evil Digital Activism Decoded Fundamo Google Docs Google Forms Google Sites HBGary hollaback IP j14 Journalism in the age of data Jumo NOI notidfspokesman Redphone RSS seesmic SLAPP SMSSL SSL Tor tweetdeck TweetStats Twitter Analyzer VoIP א-תוואנה אדוארדו שובל אהוד עוזיאל או"ם אובמה אוטוסטרדת המידע אופטימיות אורן פרסיקו אזרחות זרה אחותי איילת שקד אייפון אינטרנט אינפוגרפיקה אינפורמציה איתמר ב אם תרצו אנדרואיד אנונימוס אנונימיות אנחנו אס.אס אפליקציה אקטיביזם אריאל ארכיון ארנון מוזס אתגר בוט בית-סוריכ בלוגרים בן דרור ימיני בנימין נתניהו בקעת הירדן בתים פתוחים גוגל גוגל דוקס גוגל טפסים גוגל מפות גוש שלום גזענות גיא סופט גיוס כספים גישה גלישה גרינפיס דה-לגיטימציה דו"ח גולדסטון דובר צה"ל דיוור אלקטרוני דיור דירה דני איילון דרום אמריקה האגודה לזכויות האזרח האיחוד האירופי החטטן הטרדה מינית הכצעקתה המכון לשלום של האו"ם הנהגה הסתה הפגנה הפגנות הצפנה הקרן החדשה לישראל התארגנות התארגנות קהילתית התחברות תראבוט התנדבות התנחלויות ודמוקרטית וורדפרס וידג'ט וידיאו ויזואליזציה ויקיליקס ויקיפדיה זכויות אדם חופש המידע חטטן חיפוש חרם צרכני טבלאות טוויטר טופס טכנולוגיה טרמפים יאהו יאהו-פייפס יאיר לפיד ידידי כדור הארץ ידיעות אחרונות יהודים יוסי גורביץ ימין ישראל ביתנו ישראל כץ ישראל פוסט ישראל שלי כסף כספות ליכוד ליכודניק מאבק אחד ביום מבקשי מקלט מדיה חברתית מדרון חלקלק מדריך מהגרי עבודה מועצת יש"ע מוצרים מוקד סיוע לעובדים זרים מחאה מחאה חברתית מחאת האוהלים מחסומים מידע מימון מירי רגב מכבסון מכתב מלחמה מלכ"ר מלקולם גלדוול מם ממשלה מנהיגות מעיין אלכסנדר מענק מצעד זכויות האדם מצרים משגב משחקי מחשב משטרה משטר ההיתרים משימה מתן כהן מתנדבים נווה שאנן ניתוח תעבורה נכבה נפתלי בנט נרטיב נשים סופר-מרקט סטטיסטיקות סיפור סכסוך סלולרי סמארטפון סמס סן פרנסיסקו סקייפ סקר עיראק עיתונות עכשיו עמותה עצומה עצמי ערבים ערכים פוליטיקה פטריק ריינבורוז פליטים פלסטינים פעולה אחת ביום פעילות פרובוקציה פרויקטים פרטיות פרנק הוברט פרסום פרסונליזציה ציונות צפריר בשן קהילה קוד פתוח קו לעובד קמפוס לכולנו קמפיין קריפטוס רונן שובל רועי צ'יקי ארד רועי תל רופאים לזכויות אדם ריטוויט רשימות רשת חברתית שאלון שוכרי דירות שיח שיח ג'ראח שי טובלי שינוי שי ניצן שכנוע שלטי חוצות שמאל שרת שתיל תביעה תביעת דיבה תומר פרסיקו תוסף תור תחנת כוח פחמית תחקיר תכנות תל אביב תקנון תקשורת תרגום תרומה תרומות